serwisy tvp

Oglądaj do 03.05.2021 r.

filmy fabularne/obyczajowe

Ta tragikomedia połączona z romansem o początkach X muzy była prawdziwym objawieniem. Michel Hazanavicius zrealizował...

WIĘCEJ
Ta tragikomedia połączona z romansem o początkach X muzy była prawdziwym objawieniem. Michel Hazanavicius zrealizował czarno-biały film w konwencji kina niemego. Światowa premiera „Artysty” odbyła się podczas 64. MFF w Cannes, gdzie w konkursie głównym walczył o Złotą Palmę. W Cannes Jean Dujardin dostał nagrodę dla najlepszego aktora. Podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów film otrzymał pięć cennych statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla aktora pierwszoplanowego. Dujardin dostał także Złoty Glob w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu. „Artysta” ma też na swoim koncie m.in. sześć francuskich Cezarów, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktorki – Bérénice Bejo.
Akcja rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku, gdy koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Głównym bohaterem jest George Valentin (Jean Dujardin), przeczuwający kres swojej kariery w związku z pojawieniem się dźwięku w filmach. Jednocześnie bohater stara się pomóc w osiągnięciu zawodowego sukcesu Peppy Miller (Bérénice Bejo) – młodej tancerce.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, Belgia, 2011

Reżyseria: Michel Hazanavicius

Czas trwania: 100 min.

Obsada:
Jean Dujardin – George Valentin
Bérénice Bejo – Peppy Miller
Uggie – Jack
John Goodman – Al Zimmer
James Cromwell – Clifton

Tytuł oryginalny: The Artist

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy