serwisy tvp

seriale/kostiumowe

Anna Karenina (2017)

Rosyjski serial kostiumowy „Anna Karenina” w reżyserii Karena Szachnazarowa jest adaptacją...

WIĘCEJ
Anna Karenina (2017)

Rosyjski serial kostiumowy „Anna Karenina” w reżyserii Karena Szachnazarowa jest adaptacją dwóch dzieł: powieści Lwa Tołstoja i opowiadania Wikientija Wieriesajewa „Na wojnie japońskiej”. Serial kostiumowy jest nowatorską adaptacją kultowego dzieła literackiego.

W tytułową rolę wciela się Elizaveta Boyarskaya (Anna Karenina). Jest to młoda rosyjska aktorka, która posiada polskie, estońskie i niemieckie korzenie. Partnerują jej: Witalij Kiszczenko (Aleksiej Karenin) oraz Tatjana Lutajewa (hrabina Wrońska).

Opis filmu:
Reżyser postanowił zastosować ujęcie retrospektywne, przez co akcja skupia się głównie na postaci dorosłego Siergieja Karenina (Kirill Grebenshchikov), który jest synem Anny (Elizaveta Boyarskaya) i Aleksieja (Maksim Matveev).

Akcja rozpoczyna się w 1904 roku podczas wojny rosyjsko–japońskiej.
W szpitalu wojskowym w Mandżurii hrabia Aleksiej Kriłłowicz Wroński (Maksim Matveev) wspomina tragiczne losy miłości do Anny (Elizaveta Boyarskaya) – matki chirurga, którego spotyka w szpitalu, Siergieja Karenina (Kirill Grebenshchikov). Siergiej uświadamia sobie, że to przez nowego pacjenta rozpadło się małżeństwo jego rodziców, matka zaś popełniła samobójstwo.

Równolegle akcja serialu „Anna Karenina" rozgrywa się w Moskwie w okresie, gdy zawiązuje się romans Anny z przystojnym hrabią.

Kto zagrał w filmie:

Elizaveta Boyarskaya („Admirał”, „Upadek”) – Anna Karenina
Maksim Matveev („Mata Hari”, „Kontrybucja”) – Aleksiej Wroński
Kirill Grebenshchikov („Golubka”, „Dom Malutki”) – Siergej Karenin
Vitaliy Kishchenko („Udar słoneczny”, „W kapsztadzkim porcie”) – Aleksiej Karenin
Viktoriya Isakova („Bracia Karamazow”, „Wyspa”) – Dolly Obłońska
Ivan Kolesnikov („Studenty”, „Koniec pięknej epoki”) – Stiepan „Stiwa” Arkadiewicz Obłoński
Anastasiya Makeeva – Betsy Twerska
Tatyana Lyutaeva – Hrabina Wrońska
Dmitriy Miller – Aleksander Wroński

Reżyseria:
Za reżyserię serialu odpowiada Karen Szachnazarow. Jest to rosyjski twórca, który należy do czołówki wschodnich filmowców, jest bardzo ceniony w środowisku międzynarodowym. Szachnazarow jest także członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Został uhonorowany wyróżnieniami takimi jak: Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej czy Państwowa Nagroda RFSRR im. Braci Wasiljewych.

Scenariusz i muzyka:
Za serialową muzykę odpowiedzialny jest Yuriy Poteenko. Scenariusz do serialu napisali Karen Szachnazarow oraz Aleksey Buzin.

Adaptacje:
„Anna Karenina” to serial, który został stworzony na podstawie powieści Lwa Tołstoja pod tym samym tytułem oraz opowiadania Wikientija Wieriesajewa „Na wojnie japońskiej”.

Arcydzieło Lwa Tołstoja z lat 1873-1877 „Anna Karenina”, było wielokrotnie przenoszone na ekran. Wśród najgłośniejszych ekranizacji powieści wymienia się nieme wersje z 1915 i 1927 (druga z Gretą Garbo, która Kareninę zagrała raz jeszcze, w roku 1935), a także brytyjski film z 1948 r. z Vivien Leigh. Oraz kolejne adaptacje z 1985 r. z Jacqueline Bisset i z 1997 r. z Sophie Marceau w roli głównej.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Rosja, 2017

Czas trwania odcinka:
Serial został podzielony na osiem 40-minutowych odcinków.

Tytuł oryginalny: Anna Karenina

Cały serial online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy