serwisy tvp

Oglądaj do 16.03.2021 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

Dokument o polskiej piosenkarce, kompozytorce i aktorce Annie Geman. Urodziła się w lutym 1936 roku...

WIĘCEJ
Dokument o polskiej piosenkarce, kompozytorce i aktorce Annie Geman. Urodziła się w lutym 1936 roku w radzieckim miasteczku Urgencz. Zanim zaczęła śpiewać, skończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim i miała być geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim. Była laureatką wielu festiwali. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej. Złotą Płytę zdobyła za longplay „Człowieczy los…”. Najbardziej znane utwory wykonywane przez artystkę to „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los”, „Cztery karty”.

Film opowiada o życiu, karierze, fanach, wielbicielach. O tym jak w 1967 roku uległa wypadkowi samochodowemu, po którym powracała do zdrowia przez trzy lata. Podczas rekonwalescencji napisała książkę biograficzną pt. „Wróć do Sorrento”, w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną we Włoszech. W połowie lat siedemdziesiątych wykryto u niej chorobę nowotworową.

Gdy była w zaawansowanym stadium choroby, komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie. Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą. Umarła nocą z 25 na 26 sierpnia 1982 r. w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów. Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Pochowano ją na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko Reformowanym. W tym wzruszającym filmie Georgija Ananova poznamy matkę Anny, Irmę German z domu Martens oraz męża Zbigniewa Tucholskiego. Usłyszymy również wypowiedzi przyjaciół i innych osób związanych z jej życiem. Film powstał w 2006 roku. W 2012 zrealizowano rosyjski serial biograficzny o Annie German emitowany również w Programie 1 TVP.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Rosja, 2006

Reżyseria: Georgij Ananow

Czas trwania: 44 min.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy