Oglądaj do 16.06.2022 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

„Analogowy wizjoner” (2020)

Dr Florian Doc Kaps to ekscentryczny wiedeński biolog, który od...

WIĘCEJ
„Analogowy wizjoner” (2020)

Dr Florian Doc Kaps to ekscentryczny wiedeński biolog, który od zawsze zafascynowany był analogowymi nośnikami obrazu i dźwięku.

Opis filmu
Gdy w 2008 roku, w rok po pojawieniu się na rynku pierwszego iPhone’a, ostatniej fabryce Polaroida w Enschede w Niderlandach groziła rozbiórka, postanowił zebrać 180 000 euro potrzebnych do jej odkupienia, żeby uratować ją od upadku. Początkowo nie mógł używać nazwy Polaroid, więc nazwał swoją firmę Impossible i otworzył biuro w Berlinie, gdzie zatrudnił grupę kreatywnych cyfrowych zapaleńców. Marzenie na przywrócenie popularności Polaroida było trudne do spełnienia, bo formuła polaroidowego filmu została utracona. Nie było chemikaliów potrzebnych do jego produkcji i w ten sposób rozpoczął się proces jego ponownego odkrywania. Doc okazał się wizjonerem, ale nie był zbyt przedsiębiorczy. Gdy na horyzoncie pojawił się polski fotograf osadzony w Nowym Jorku, Oskar Smołokowski, wraz z ojcem – multimilionerem Wiaczesławem Smołokowskim, Doc musiał opuścić założoną przez siebie firmę, dzieląc los Steve’a Jobsa (cytowanego w filmie kilka razy). Film dokumentuje działalność Doca i innych pasjonatów analogowej rewolucji. Poznajemy jej technologię i zaplecze: telefony stacjonarne, odtwarzacze płyt i prasy drukarskie. I oczywiście wiele ciekawych polaroidowych zdjęć: od Warhola po Lady Gagę.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Analogowy wizjoner”
Reżyserem filmu jest Jens Meurer, znany z filmów „Czarna księga”, „Ostatnia stacja”, „Wyścig”.

Scenariusz
Autorem scenariusza jest również Jens Meurer oraz Franziska Kramer.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Analogowy wizjoner” został wyprodukowany w Niemczech i Austrii. Jego premiera odbyła się 6 września 2020 roku w Polsce.

Tytuł angielski
„An Impossible Project”

Czas trwania filmu
Dokument „Analogowy wizjoner” trwa 90 minut.

Gdzie obejrzeć film „Analogowy wizjoner”?
Cały film „Analogowy wizjoner” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.

Wideo