serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

„Amerykańskie tournée” (2018)

Film dokumentujący pierwsze tournée Orkiestry Filharmonii Narodowej w Ameryce. W 2021...

WIĘCEJ
„Amerykańskie tournée” (2018)

Film dokumentujący pierwsze tournée Orkiestry Filharmonii Narodowej w Ameryce. W 2021 roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia.

Opis filmu:
W 1961 roku Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batuta Witolda Rowickiego i Stanisława Wisłockiego z solistami Reginą Smendzianką i Wandą Wiłkomirską na zaproszenie legendarnego amerykańskiego impresario Sola Huroka wyjechała na tournée do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Przebieg wyjazdu został sfilmowany na taśmie 16-milimetrowej przez Stanisława Wisłockiego, negatyw zaś odnaleźli spadkobiercy w zbiorach zmarłego w 1998 roku artysty.

Ponieważ jest to jedyna istniejąca rejestracja historycznego tournée Filharmonii Narodowej, film ma szczególną wartość dokumentalną. Nikt bowiem poza Stanisławem Wisłockim nie upamiętnił pierwszego w historii wyjazdu Filharmonii Narodowej za ocean. Oryginał filmu jest własnością rodziny Stanisława Wisłockiego, prawa do jego wykorzystania otrzymał siostrzeniec dyrygenta Tadeusz Deszkiewicz, z inicjatywy którego narodził się pomysł upublicznienia tych materiałów szerszej widowni. Film przypomni o zapomnianych muzycznych wydarzeniach, niezwykłych ludziach i losach tej wyprawy. Niektóre fakty przedstawione w filmie wydadzą się zaskakujące i nieprawdopodobne, i pewnie trudno byłoby w nie uwierzyć, gdyby nie to, że znajdują potwierdzenie w materiałach filmowych, dokumentach, czy relacjach świadków opisywanych wydarzeń.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu „Amerykańskie tournée” jest Piotr Jaworski.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2018 roku.

Czas trwania filmu
Film „Amerykańskie tournée” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Amerykańskie tournée”?
Cały film „Amerykańskie tournée” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy