serwisy tvp

Oglądaj do 31.07.2021 r.

filmy fabularne/klasyka

Amator (1979)
Jeden z najwybitniejszych filmów tzw. kina moralnego niepokoju, nurtu kinematografii polskiej z lat...

WIĘCEJ
Amator (1979)
Jeden z najwybitniejszych filmów tzw. kina moralnego niepokoju, nurtu kinematografii polskiej z lat 1976-1981. Grand Prix i nagroda dla Jerzego Stuhra za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdańsku w 1979 roku. Liczne nagrody na MFF w Moskwie, Chicago i Berlinie. Krzysztof Kieślowski opowiadając o pokoleniu trzydziestolatków końca lat siedemdziesiątych jednocześnie poddaje pod rozwagę widza kwestię roli i miejsca sztuki w świecie oraz odpowiedzialności artysty. Film nakręcony został w surowym, niemal dokumentalnym stylu.

Opis filmu

Trzydziestoletni Filip Mosz (Jerzy Stuhr)jest zaopatrzeniowcem w zakładzie przemysłowym w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Wkrótce powstaje amatorski klub filmowy, nad którym dyrektor zakładu obejmuje protektorat. Od tej chwili Filip Mosz nie rozstaje się z kamerą. Bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Staje się społecznikiem i artystą wrażliwym na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość.

Coraz więcej czasu poświęca swojej pasji zaniedbując dom i rodzinę. Przekonuje się, że jego działalność nie tylko pomaga, lecz także rodzi konflikty. Poznaje wagę odpowiedzialności, granice wolności twórczej, cenę uczciwości. Po zasadniczej rozmowie z dyrektorem Filip postanawia zrezygnować z kręcenia filmów, nie chce bowiem, by szkodziły one komukolwiek. Wraca do domu, ale żona odeszła już z dzieckiem nie mogąc znieść stałych napięć i konfliktów. Filip kieruje kamerę na siebie i zaczyna opowiadać historię swego życia...

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Jerzy Stuhr („Seksmisja”, „Historie miłosne”, „Duże zwierzę”) jako Filip Mosz
Małgorzata Ząbkowska („Komornik”, „Bohater roku”, „Enen”) jako Irka, żona Filipa
Ewa Pokas („Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Gra”) jako Anna Włodarczyk
Stefan Czyżewski („Akcja pod Arsenałem”, „Karino”, „Zdjęcia próbne”) jako Dyrektor fabryki
Jerzy Nowak („Lista Schindlera”, „Ziemia obiecana”, „Obława”) jako Stanisław Osuch, kierownik Filipa

Kto jeszcze zagrał w filmie „Amator”?

Tadeusz Bradecki jako Witek Jachowicz, przyjaciel Filipa
Marek Litewka jako Piotrek Krawczyk, sąsiad Filipa
Bogusław Sobczuk jako Kędzierski, redaktor w telewizji
Krzysztof Zanussi jako on sam
Andrzej Jurga jako on sam
Alicja Bienicewicz jako Jaśka
Tadeusz Rzepka jako Wawrzyniec

Reżyseria

Reżyserem filmu jest Krzysztof Kieślowski, jeden z najbardziej znanych reżyserów kina europejskiego. Na swoim koncie ma ponad 40 nagród i 26 nominacji, w tym Złotą Palmę w Cannes za film „Krótki film o zabijaniu” (1988) oraz nominację do Oscara za film „Trzy kolory. Czerwony” (1995). Do jego największych fabularnych arcydzieł należą filmy z cyklu „Dekalog”, a także m.in. filmy: „Podwójne życie Weroniki”, „Przypadek”. Krzysztof Kieślowski był również twórcą filmów dokumentalnych, m.in.: „Gadających głów”, „Siedem dni w tygodniu”, „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Zmarł nagle, 13 marca 1996 roku, po operacji serca w warszawskim szpitalu, w wieku 54 lat.

Scenariusz

Scenariusz „Amatora” stworzył reżyser Krzysztof Kieślowski.

Data premiery i kraj produkcji:

Film „Amator” miał swoją światową premierę w sierpniu 1979 roku.

Zdjęcia:

Nad zdjęciami do filmu „Amator” pracował Jacek Petrycki.

Czas trwania filmu:

„Amator” trwa 108 minut.

Nagrody i nominacje

W 1979 roku film „Amator” zdobył Brązowe Lwy Gdańskie za: Najlepszą główną rolę męską dla Jerzego Stuhra oraz Złote Lwy za: Najlepszy film dla Krzysztofa Kieślowskiego. W 1980 na Berlinale Krzysztof Kieślowski otrzymał: Nagrodę Specjalną – Nagroda Interfilm im. Otto Dibeliusa na forum Nowe Kino.

Gdzie obejrzeć film „Amator”?

Cały film online „Amator” oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy