serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

„Albania. Poszukując sprawiedliwości” (2021)

W dokumencie Witolda Szabłowskiego ukazana została historia Jovana Plaku, którego...

WIĘCEJ
„Albania. Poszukując sprawiedliwości” (2021)

W dokumencie Witolda Szabłowskiego ukazana została historia Jovana Plaku, którego ojciec Koco Plaku był wykształconym w Związku Radzieckim geologiem i odkrywcą największych w tym kraju pokładów ropy naftowej.

Opis filmu:
W latach 60. Albania zerwała związki z ZSRR, a wszyscy wykształceni w Moskwie znaleźli się na czarnej liście. Jovan Plaku miał pół roku, kiedy jego ojca zabrali agenci Sigurimi. Los ojca i jego zniknięcie, zdeterminowało całe życie Jovana. Od niemal trzydziestu lat, bezskutecznie szuka grobu ojca. Film jest jednocześnie opowieścią o latach albańskiego reżimu podczas rządów Envera Hodży, któremu podległe służby specjalne, zwane Sigurimi, miały nieograniczoną władzę nad życiem i śmiercią obywateli kraju. W egzekucjach zabito ponad 5 tysięcy ludzi; kolejnych kilkadziesiąt tysięcy to ofiary łagrów i prześladowań. Komunistyczny reżim, który rządził Albanią od zakończenia II wojny światowej, aż do roku 1992, wzorem Stalina budował łagry i mordował swoich własnych obywateli.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Albania. Poszukując sprawiedliwości” jest Witold Szabłowski, który ma w swoim dorobku takie dokumenty jak „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” oraz „Kuba – rewolucja od kuchni”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Albania. Poszukując sprawiedliwości” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Albania. Poszukując sprawiedliwości”?
Cały film „Albania. Poszukując sprawiedliwości” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy