serwisy tvp

Rekonstrukcja filmowa/filmy fabularne

„Akwarium” (1995)

Psychologiczny film szpiegowski. Jest czymś więcej niż jedynie rekonstrukcją...

WIĘCEJ
„Akwarium” (1995)

Psychologiczny film szpiegowski. Jest czymś więcej niż jedynie rekonstrukcją losu Wiktora Suworowa, autora powieści „Akwarium”, która legła u podstaw scenariusza. Jest to przede wszystkim studium metod stosowanych w procesie wychowania i kształtowania osobowości człowieka pracującego w służbie totalitarnego imperium. To również studium systemu opartego na kamuflażu i prowokacji.

Opis filmu

Bohater filmu nigdy nie orientuje się czy powierzone mu zadanie jest prawdziwe, czy też jest tylko sprawdzany przez swoich zwierzchników. Musi wykonać każdy rozkaz. Nawet okazywanie uczuć traktowane jest jak zdrada. Bo człowiek, który kieruje się uczuciami, zagraża systemowi. Dlatego bohatera filmu załamanego po zdradzeniu swego protektora i przyjaciela czeka nieodwołalnie otępiający zastrzyk, ewakuacja do Moskwy i okrutny wyrok…
Film jest więc również opowieścią o przyjaźni i zdradzie. Męska przyjaźń, rodząca się pomiędzy bohaterem filmu a jego zwierzchnikiem, kończy się katastrofą. Bohater, wykonując bez zastanowienia zlecone mu zadanie, wydaje swego protektora w sidła bezlitosnego systemu. Zdrada przyjaciela i wywołane nią poczucie winy stają się powodem ucieczki. Chroniąc się w lesie przed ewakuacją do Moskwy, bohater filmu dokonuje moralnej oceny swojego dotychczasowego życia. Ryzykując głową, oddaje się w ręce władz brytyjskich. Za zdradę organizacji zostaje skazany w swej ojczyźnie na karę śmierci.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Jurij Smolskij(serial „Akwarium, czyli samotność szpiega”) jako Wiktor Suworow
Janusz Gajos („Czterej pancerni i pies”, „Układ zamknięty”, „Żółty szalik”, „Kler”, „Ekstradycja”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Piłkarski poker”) jako pułkownik Nikołaj Krawcow
Witold Pyrkosz („M jak miłość”, „Alternatywy 4”, „Rodziców nie ma w domu”, „Kingsajz”) generał Galicyn „Nawigator”, szef rezydentury GRU w Wiedniu
Oleg Maslennikow („Jack Strong”, „Aurora”, „Praska wiosna. Ostatni najazd Imperium Sowieckiego”, „Eisenstein”) jako Gienek, agent GRU w Wiedniu
Borys Litwin (serial „Akwarium, czyli samotność szpiega”, „Od Bugu do Wisły”) jako Kir


Kto jeszcze zagrał w filmie „Akwarium”?

Wiaczesław Sławko – pułkownik GRU
Jewgienij Papiernyj – egzaminator GRU
Henryk Bista – właściciel firmy zwerbowany przez Suworowa na targach zbrojeniowych
Alex Murphy – Amerykanin zwerbowany przez Suworowa
Igor Czernicki – okularnik
Władimir Abazopuło – instructor Specnazu
Paweł Nowisz – palony żywcem
Tadeusz Wojtych – chłop niemiecki zwerbowany przez GRU

Reżyseria

Reżyserem filmu „Akwarium” jest Antoni Krauze. Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Studiował w warszawskiej ASP współpracując także z STS-em. Twórca wielu filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w łódzkiej WFO. W jego dorobku reżyserskim znalazły się m.in.: „Smoleńsk” (2016), „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (2011), „Dziewczynka z hotelu Excelior” (1988) i „Palec boży” (1972) oraz serial „Zaklęty dwór” (1976).

Scenariusz

Scenariusz do filmu napisali reżyser Antoni Krauze i Jan Purzycki. Purzycki napisał scenariusze do odcinków serialu „Złotopolscy”, a także do filmów fabularnych m.in. „Piłkarskiego pokera” i „Wielkiego Szu”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Akwarium” został wyprodukowany w Polsce, Niemczech i na Ukrainie w 1995 roku. Premiera filmu odbyła się w 1996 roku.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Akwarium” stworzył Tomasz Tarasin („Złotopolscy”, „Nad Niemnem”, „Tajemnica puszczy”, „Ballada o człowieku spokojnym”).

Czas trwania filmu

Film „Akwarium” trwa 140 minut.

Nagrody i nominacje

Antoni Krauze jako reżyser filmu „Akwarium” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni był nominowany do Złotych Lwów w kategorii Udział w konkursie głównym w 1995 roku.

Gdzie obejrzeć film „Akwarium”?

Cały film „Akwarium” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy