filmy fabularne/dramaty

„Agora” (2009)

„Agora” – zrealizowane z rozmachem widowisko historyczne. Reżyser Alejandro Amenábar, znany...

WIĘCEJ
„Agora” (2009)

„Agora” – zrealizowane z rozmachem widowisko historyczne. Reżyser Alejandro Amenábar, znany z takich produkcji jak „Otwórz oczy”, „Inni”, „W stronę morza”, tym razem zabiera nas w podróż w czasie. Film zdobył siedem filmowych nagród Goya w 2010 roku, w tym za najlepszy scenariusz oryginalny. Film opowiada historię Hypatii, greckiej filozofki i astronomki żyjącej w IV wieku w Aleksandrii, oraz Davusa, zakochanego w niej niewolnika. Tłem dla filmu jest historia rodzącej się potęgi nowej religii – chrześcijaństwa.

Opis filmu

Hypatia, grecka filozofka, poświęcona nauce stara się uratować od zapomnienia wiedzę starożytnego świata przed nową religią, podczas gdy Davus musi dokonać wyboru pomiędzy miłością do Hypatii a szansą na wolność, którą mogłoby mu zapewnić przejście na chrześcijaństwo.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Rachel Weisz („Wierny ogrodnik”, „Faworyta”, „Głębokie błękitne morze”) jako Hypatia

Max Minghella („Opowieść podręcznej”, „The Social Network”, „Idy marcowe”) jako Davus

Oscar Isaac („Co jest grane, Davis?”, „Rok przemocy”, „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”) jako Orestes

Kto jeszcze zagrał w filmie „Agora”?

Ashraf Barhom – Ammonius
Michael Lonsdale – Theon
Rupert Evans – Synesius
Richard Durden – Olympius
Sami Samir – Cyryl
Manuel Cauchi – Theophilus
Homayoun Ershadi – Aspasius

Reżyseria

Reżyserem filmu fabularnego „Agora” jest Alejandro Amenábar. Jego najsłynniejszym filmem krótkometrażowym jest „Himenóptero”, który wygrał Festiwal Filmów Krótkometrażowych Elche. Pierwszy pełnometrażowy film „Teza” nakręcił mając 22 lata. Film ten zdobył siedem hiszpańskich nagród filmowych Goya w 1996 roku m.in.: najlepszy film, najlepszy reżyser; najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy debiutujący aktor.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Agora” powstał we współpracy z laureatem czterech nagród Goya. Mateo Gil, bo o nim mowa, to scenarzysta, urodzony w 1972, znany z takich produkcji filmowych, jak: „W stronę morza”, „Metoda”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Agora” został wyprodukowany w Hiszpanii w 2009 roku. Film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zdjęcia

Za zdjęcia do filmu był odpowiedzialny Xavi Giménez, który współpracował przy takich produkcjach, jak: „Intacto”, „Mechanik”. Laureat nagrody Goya.

Tytuł oryginalny

„Ágora”

Czas trwania filmu

Film „Agora” trwa 119 minut.

Nagrody i nominacje

Film zdobył siedem filmowych nagród Goya w 2010 roku, w tym za najlepszy scenariusz, charakteryzację, scenografię, efekty specjalne, kierownictwo produkcji, kostiumy, zdjęcia. W 2010 roku otrzymał także nominację dla najlepszego filmu europejskiego podczas Europejskiej Akademii Filmowej.

Gdzie obejrzeć film „Agora”?

Cały film „Agora” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo