Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Agonia” (2020)

Niezwykła wyprawa w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga. To ciekawa...

WIĘCEJ
„Agonia” (2020)

Niezwykła wyprawa w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga. To ciekawa podróż przez jej obecny zmierzch.

Opis filmu
Głównym tematem filmu jest śmierć muzyki przekazywanej drogą ustną – obecnie odchodzi tradycyjny model słyszenia i wykonawstwa. Na naszych oczach odchodzą ostatni jej reprezentanci, pokolenie urodzone przed pierwszą i drugą wojną światową. Wraz z nimi kończy się pewien etap.

To także opowieść o Polsce, czyli kraju, którego 1/3 to ziemie odzyskane. Poruszająca opowieść o ludziach, którzy nie mieli szansy zakorzenienia się w nowym miejscu. Nie da się bowiem kultury ludowej stworzyć przez 50 lat. To opowieść o naszej wypartej chłopskiej tożsamości. O tym jaki wpływ miał na to czas komuny. O latach transformacji. Oraz o dzisiejszych archeologach, którzy starają się ją zapisać. Muzykalność polska, ta anarchistyczna, polegała na tym, że obok siebie funkcjonowała nieskończona ilość gatunków. Dziś idiomy zaczynają się zacierać i mieszać ze sobą. To film o agonii, ale zarazem głos, a wręcz krzyk o nowe otwarcie.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Agonia” jest Tomasz Knittel („Radio kamera akcja!”, „Złota”, „Uniwersam Grochów”, „Muszka, Marylka, Maria”). W 2020 roku otrzymał za „Agonię” nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz
Autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Agonia” jest Adam Strug („Anatol też lubi podróże”, „Bibi Tereska”). w 2019 roku otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Agonia” miał premierę 12 października 2020 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć filmu dokumentalnego „Agonia” jest Nicolas Villegas („Ćmy”, „Wiarołom”, „rodzinka.pl”).

Czas trwania filmu „Agonia”
Film dokumentalny „Agonia” trwa 61 minut.

Nagrody i nominacje
Film dokumentalny „Agonia” otrzymał nagrodę publiczności podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku.

Gdzie obejrzeć film dokumentalny „Agonia”?
Cały film „Agonia” online oglądaj w vod.tvp.pl.