serwisy tvp

Oglądaj do 15.03.2021 r.

Filmy dokumentalne/ludzie

Prezentowany na festiwalu w Sundance, nagrodzony na festiwalu w Sheffield, dokument ukazujący losy Aarona Swartza,...

WIĘCEJ
Prezentowany na festiwalu w Sundance, nagrodzony na festiwalu w Sheffield, dokument ukazujący losy Aarona Swartza, geniusza matematycznego, cudownego dziecka internetu, który znacząco przyczynił się do dynamicznego rozwoju sieci internetowej.

Jako nastolatek Aaron Swartz pracował nad protokołem RSS, był twórcą Reddit oraz angażował się w prawa do wolności w internecie. Jego działalność programisty i współtwórcy rozwoju sieci zaprowadziła go do walki o równouprawnienie i szeroki dostęp do informacji.

„Informacja to władza. Ale jak to z każdą władzą bywa, są tacy, którzy chcą jej tylko dla siebie” – to pierwsze słowa Guerilla Open Acces Manifesto, napisanego przez niego w 2008 roku. Manifest naraził go na rozprawy i wielomilionowe pozwy od instytucji chroniących prawa autorskie. 5 lat później 26-letni wówczas Aaron popełnił samobójstwo, stając się dla wielu męczennikiem walki o wolność dostępu do informacji i wywołując szeroką dyskusję o przepisach prawa autorskiego w zmieniającym się technologicznie świecie.

Czy wolność do uczenia się i wykorzystywania dorobku ludzkości dla tworzenia nowych, lepszych rozwiązań powinna ustępować prawom do idei, które bardzo często zostały zapożyczone od wcześniejszych epok? Czy ograniczenia dostępu do informacji nie przyniosą w dłuższej perspektywie zatrważających skutków?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2014

Czas trwania: 104 min.

Reżyseria: Claudio Royas Velsquez

Tytuł oryginalny: Brian Knappenberg

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy