serwisy tvp

Oglądaj do 08.12.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„5 rozbitych kamer” (2011)

Obsypany nagrodami film dokumentalny, którego bohaterem jest palestyński rolnik...

WIĘCEJ
„5 rozbitych kamer” (2011)

Obsypany nagrodami film dokumentalny, którego bohaterem jest palestyński rolnik Emad. Za pomocą kolejnych pięciu kamer, które systematycznie ulegają zniszczeniu dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją.

Opis filmu

Rolnik mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko izraelskim osadnikom i obecnym wszędzie izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada Gibreel. Ojciec dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur.

Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, lecz gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręcił swój film, pomimo próśb żony, która bała się konsekwencji. Ten film to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Reżyseria:
Reżyserami filmu „5 rozbitych kamer” są Emad Burnat i Guy Davidi, a twórcą polskiej wersji – Piotr Zieliński.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „5 rozbitych kamer” wyprodukowano w 2011 roku we Francji.

Tytuł oryginalny:
„5 Broken Cameras”

Nagrody i nominacje:
2013 nominacja do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, 2013 EMMY za najlepszy program dokumentalny; 2012 Sundance nagroda dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego; 2012 Nagroda Millennium na Planete+ Doc Film Festiwal.

Czas trwania filmu:
Film „5 rozbitych kamer” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „5 rozbitych kamer”?
Cały film „5 rozbitych kamer” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy