serwisy tvp

Oglądaj do 05.07.2021 r.

Filmy dokumentalne/ludzie

Portret Thomasa Pesquet, najbardziej znanego francuskiego kosmonauty, który nad Sekwaną jest gwiazdą popkultury. 17 listopada...

WIĘCEJ
Portret Thomasa Pesquet, najbardziej znanego francuskiego kosmonauty, który nad Sekwaną jest gwiazdą popkultury. 17 listopada 2016 roku wystartował na swoją pierwszą misję. W filmie reżyser Pierre-Emmanuel Le Goff filmował Thomasa przez rok od ruszenia do kosmodromu Bajkonur, aż do powrotu na Ziemię. Twierdzi, że rozpoznał źródło siły Thomasa, były to marzenia, które pozwalały mu wzrastać.

W kosmos nie zabrał wiele. Zostawił saksofon, ale książka Saint-Exupery’ego poleciała. Thomas spędził sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w stanie nieważkości, na orbicie około 450 kilometrów od Ziemi, wraz z międzynarodowym zespołem i „Małym Księciem”. Żyjąc na stacji kosmicznej każdego dnia oglądał 16 wschodów słońca obserwując tym samym ewolucję Ziemi. Miał szansę doświadczyć obrazów spektakularnych burz, zjawisk kosmicznych i życia bez grawitacji, a przede wszystkim nowej perspektywy naszej planety i jej miejsca we wszechświecie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, 2018

Reżyseria: Pierre-Emmanuel Le Goff

Czas trwania: 118 min.

Tytuł oryginalny: 16 Sunrises / 16 levers de Soleil

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy