seriale/archiwalne

07 zgłoś się (1976-1987)

Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej...

WIĘCEJ
07 zgłoś się (1976-1987)

Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, rozwiąże najtrudniejszą kryminalną zagadkę. Nie oprze mu się żadna kobieta. Kto to taki? Porucznik Sławomir Borewicz, pierwszy milicjant PRL-u. Serial o jego przygodach kręcono ponad 10 lat.

Opis filmu:

Za kanwę scenariusza posłużyła popularna seria opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” wydawanych przez wydawnictwo Iskry w latach 1968-1989. Łącznie ukazało się 146 tekstów. Intencją pomysłodawców (funkcjonariuszy MO) było przybliżenie w propagandowej formule kulis pracy milicjantów.

Nic dziwnego więc, że serial „07 zgłoś się” był postrzegany jako odgórne zamówienie partii mające służyć poprawie wizerunku milicji w społeczeństwie. Twórcy serialu zaprzeczali, podkreślając jednocześnie, że tytułowy bohater nie należy do partii. W „07 zgłoś się” pełno jest nawiązań do ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej. Pojawiają się jednak takie imperialistyczne symbole jak puszka Coca-Coli, a porucznik Borewicz nosi kurtkę Wrangler i używa Old Spice’a, a kobiety – perfum Niny Ricci. W serialu dużo pada dowcipów o milicjantach. Pojawiają się też bohaterowie o „złym” pochodzeniu (sybiraczka, kresowiak). Twórcy produkcji okazali się wyjątkowo wnikliwymi obserwatorami milicyjnej obyczajowości, dlatego nie brak tu scen potajemnego udzielania funkcjonariuszom MO sakramentów, bo czasie PRL nie mogli oni oficjalnie należeć do kościoła.

Porucznik Borewicz stał się telewizyjną ikoną lat 70. i 80. Uznawany za PRL-owską replikę Jamesa Bonda może nie miał aż tak drogich samochodów ani tak luksusowych zegarków jak pierwowzór, ale podobnie jak on nie stronił od kobiet i używek. Błyskotliwy i cyniczny porucznik jest zaprzeczeniem nierozgarniętego milicjanta, który o wszystko pyta swojego przełożonego.

Na sukces „07 zgłoś się” złożyła się na pewno niezapomniana kreacja Bronisława Cieślaka, świetnie oddane realia PRL oraz trzymające w napięciu scenariusze.

Obsada serialu:

W rolach głównych występują:
Bronisław Cieślak („Bank nie z tej ziemi”, „Kung-Fu”, „Wściekły”) jako porucznik Sławomir Borewicz
Zdzisław Kozień („Człowiek z marmuru”, „Big Bang”, „Królowa Bona”) jako porucznik Antoni Zubek
Ewa Kuzyk-Florczak („Skazany na bluesa”, „Listy do M.”, „Klan”) jako sierżant Ewa Olszańska
Eerzy Rogalski („Wesele”, „Kogel-mogel”, „Carte Blanche”) jako Porucznik Waldemar Jaszczuk

Reżyseria:
Reżyserami serialu są: Krzysztof Szmagier, Krzysztof Prymek, Andrzej Piotrowski, Kazimierz Tarnas.

Scenariusz:
Scenariusz „07 zgłoś się” stworzyli: Krzysztof Szmagier, Michał Komar, Stefan Klonowski, Michał Kamiński.

Data premiery i kraj produkcji:
„07 zgłoś się” wyprodukowano w latach 1976-1987 w Polsce.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „07 zgłoś się” pracowali: Wiesław Rutowicz, Jan Hesse.

Czas trwania serialu:
„07 zgłoś się” trwa 21 x ok. 60 minut.

Gdzie obejrzeć serial „07 zgłoś się”?
Cały serial online „07 zgłoś się” oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.