serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Warto rozmawiać  Polacy – Żydzi, jak przezwyciężyć krzywdzące stereotypy?, 22.04.2009

Liga Przeciw Zniesławieniu bada polski antysemityzm zadając takie np. pytania: „Żydzi mają zbyt duży wpływ...

Warto rozmawiać 

Polacy – Żydzi, jak przezwyciężyć krzywdzące stereotypy?, 22.04.2009

Liga Przeciw Zniesławieniu bada polski antysemityzm zadając takie np. pytania: „Żydzi mają zbyt duży wpływ... ROZWIŃ

Liga Przeciw Zniesławieniu bada polski antysemityzm zadając takie np. pytania: „Żydzi mają zbyt duży wpływ na niektóre dziedziny życia społeczeństwa polskiego. Zgadzasz się czy nie?” – Rezultaty są już opublikowane i sytuują Polaków obok Hiszpanów i Węgrów wśród najbardziej antysemickich narodów Europy.
Z kolei Centrum Badań Holocaustu UJ zadając podobne pytania młodym Polakom pokazuje, że nastolatkowie są bardziej „tolerancyjni”, niż dziesięć lat temu, ale np. więcej niż przed 10 laty uważa, że współcześni Żydzi odpowiedzialni są za śmierć Chrystusa. Prof. Krzemiński mówi, że – „Z jednej strony mamy Polskę otwartą, wykształconą i inteligencką, czyli jak w tych badaniach licealistów, a z drugiej Polskę mniejszych miejscowości, słabiej edukowaną, narodową i ksenofobiczną.” Czy takie badania pokazują rzeczywisty stosunek Polaków do Żydów ?
A czy badania na temat polonofobii robi się wśród Żydów, w Izraelu czy w Stanach Zjednoczonych ?Dlaczego wciąż możemy usłyszeć, że Polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki? Dlaczego wciąż możemy usłyszeć o żydowskim spisku przeciwko polskim interesom? Dlaczego wciąż można usłyszeć, że Polacy są współodpowiedzialni za Holocaust? I dlaczego wciąż można usłyszeć, że to Żydzi byli odpowiedzialni za komunistyczne zbrodnie w Polsce? Jak przezwyciężyć krzywdzące stereotypy?


Goście:

Paweł Śpiewak – socjolog

Szewach Weiss – były ambasador Izraela w Polsce

Rafał Ziemkiewicz – publicysta

Jan Żaryn – historyk ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy