serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Tajemnice początków Polski  Wyspa władców

Dokument pokazuje Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy był rezydencją Mieszka I, a...

Tajemnice początków Polski 

Wyspa władców

Dokument pokazuje Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy był rezydencją Mieszka I, a... ROZWIŃ

Dokument pokazuje Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy był rezydencją Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego. Film prezentuje wyniki wieloletnich badań archeologów i naukowców. Postawili oni wiele kontrowersyjnych pytań oraz hipotez dotyczących roli i miejsca poszczególnych grodów w państwie Mieszka.


„Wyspa władców” przytacza szereg pytań, dotyczących m.in. osoby fundatora pałacu, miejsca chrztu Mieszka I, czy pobytu cesarza Ottona III w Ostrowie Lednickim. Autorzy filmu starają się na nie odpowiedzieć, bazując na badaniach naukowych, m.in. archeologii podwodnej i wykopaliskach. Film pokazuje nie tylko odkryte zabytki, lecz także wirtualne rekonstrukcje obiektów.


Film opowiada o czasach, w których pierwsi polscy władcy budowali silne państwo. Inscenizacje i animacje komputerowe przenoszą nas z lednickiej wyspy do okolicznych osad. Poznajemy życie Mieszka I, Dobrawy, Wojciecha Sławnikowica (przyszłego Św. Wojciecha), Bolesława Chrobrego i Cesarza Ottona III, ale także ówczesnych mieszczan oraz rolników, rzemieślników i handlarzy. ZWIŃ