Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Sprawa dla reportera  01.04.2021

1) Sprawa rolnika, któremu kilka lat temu padło ogromne stado świń. Dramatyczna sytuacja finansowa oraz...

Sprawa dla reportera 

01.04.2021

Napisy: polskie dla niesłyszących

1) Sprawa rolnika, któremu kilka lat temu padło ogromne stado świń. Dramatyczna sytuacja finansowa oraz... ROZWIŃ

1) Sprawa rolnika, któremu kilka lat temu padło ogromne stado świń. Dramatyczna sytuacja finansowa oraz odejście ukochanej kobiety, która zostawiła z nim dwójkę małych dzieci, zmusiły rolnika do wzięcia pożyczki na lichwiarskich warunkach – oprocentowanej 40 procent w skali roku. Obecnie dług wynosi ponad milion złotych, a gospodarstwo może w każdej chwili zostać zlicytowane przez komornika. Jego ciężką sytuację pogorszył również konflikt z miejscowym proboszczem, od którego dzierżawił ziemię parafialną. Po wygaśnięciu umowy dzierżawy nasz bohater stracił możliwość wypasu swoich zwierząt na dużych, parafialnych areałach.

2) Półtoraroczny Kirl z Ukrainy choruje na śmiertelną chorobę – rdzeniowy zanik mięśni. Po otrzymaniu diagnozy, rodzice chłopca spakowali tylko najpotrzebniejsze rzeczy i w ciągu jednego dnia przeprowadzili się z Ukrainy do Polski. W ich ojczyźnie nie ma żadnego leczenia dla dzieci z SMA. Chłopczykowi pomagają wolontariusze z całej Polski, którzy mimo to, że nie znają osobiście ani rodziców Kirila, ani siebie nawzajem, organizują w internecie liczne akcje społeczne i licytacje mające na celu zebranie pieniędzy na nowoczesną terapię genową w USA.

3) Wracamy do sprawy wychowanki domu dziecka - 24-letniej Patrycji z Łodzi. Kobieta wychowywała się w skrajnej biedzie, w domu bez bieżącej wody i toalety. Matka wyrzekła się jej, kiedy Patrycja miała 5 lat, do dziś nie interesuje się losem córki. Patrycja trafiła do domu dziecka, a w wieku 16 lat sama została matką. Obecnie pracuje w szpitalu jako referent i marzy o usamodzielnieniu się. Urząd Miasta przedstawił Patrycji kilka propozycji mieszkań, jednak żadne z nich nie spełniało podstawowych standardów. Dzięki pomocy naszych ekspertów kobieta otrzymała 40-metrowe, nowe, komfortowe mieszkanie.

4) Przypominamy także dramatyczną historię czwórki rodzeństwa z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Po śmierci matki oraz opuszczeniu rodziny przez ojca alkoholika, najmłodsza siostrzyczka została przekazana do rodziny zastępczej. Pozostała trójka starszego rodzeństwa walczyła o odzyskanie praw do opieki nad siostrą, tym bardziej, że dziewczynka była przygotowywana do adopcji zagranicznej. Dzięki pomocy ekspertów „Sprawy dla reportera” najmłodsza siostra wróciła do swoich najbliższych – jedna ze starszych sióstr została ustanowiona dla niej rodziną zastępczą.

5)Na koniec wracamy do historii Agaty, która urodziła się z nogą krótszą o 23 cm. Pomimo niepełnosprawności dziewczyna pracuje w magazynie w supermarkecie oraz na recepcji w salonie kosmetycznym. Zarobione pieniądze odkłada na operację wydłużenia nogi w klinice dra Paleya. Koszt leczenia wynosi ok. pół miliona złotych. Dzięki pomocy naszych widzów Agacie udało się zebrać środki potrzebne na pierwszą operację. ZWIŃ