serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Ocalony świat  Na mokradłach życie kwitnie

Woda to warunek życia. Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski ruszają w podróż, by poznać miejsca,...

Ocalony świat 

Na mokradłach życie kwitnie

Napisy: polskie dla niesłyszących

Woda to warunek życia. Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski ruszają w podróż, by poznać miejsca,... ROZWIŃ

Woda to warunek życia. Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski ruszają w podróż, by poznać miejsca, gdzie to zdanie brzmi niezwykle głośno. W Nadleśnictwie Kaliska poznają człowieka, który odtworzył stary system kanałów i zastawek wybudowany w XIX w. i zasypany po II wojnie światowej, przez okolicznych gospodarzy, którzy obawiali się podtopień ich pól uprawnych. Skutkiem zasypania kanałów, było obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie stworzenie pustyni wodnej na tym obszarze. Jej ofiarą stała się cała przyroda. Po odtworzeniu kanałów przywrócono kilka jezior, a uśpiona przez brak wody przyroda odżyła.

Podczas gdy w Borach Tucholskich walczy się, by utrzymać wodę w lesie, w górach gdy przychodzą gwałtowne wiosenne roztopy, może stać się ona śmiertelnym zagrożeniem. Jak opanować górskie strumyczki, by nie powodowały powodzi na nizinach, tego dowiedzieli się Grzegorz i Paweł w okolicach Wałbrzycha.

Najcenniejszymi mokradłami są naturalne, leśne zbiorniki wody torfowiska. Czym jest torf i dlaczego te siedliska giną w zastraszającym tempie tego Paweł dowiedział się w czasie letniej podróży na Mazury. Pływając po rzece Krutyni i podziwiając Pływające Wyspy w rezerwacie Zakręt Paweł dowie się w jaki sposób można uratować te cenne siedliska przyrodnicze. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy