serwisy tvp

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na zachód”. Niezwykła...

Największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na zachód”. Niezwykła... ROZWIŃ

Największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na zachód”. Niezwykła lekcja historii prowadzona przez Suworowa zostaje zweryfikowana przez polskich wojskowych – wykładowców Wyższej Szkoły Oficerskiej, którzy na historycznej mapie Europy rozegrają na użytek filmu „grę sztabową”: sprawdzą, jakie praktyczne wnioski wyciągnąć można z „lekcji Suworowa”.

Czy istotnie zrekonstruowane przez rosyjskiego badacza uszykowanie bojowych formacji w czerwcu 1941 roku mogło – gdyby nie rozpoczęcie przez III Rzeszę „wojny prewencyjnej” – doprowadzić do opanowania kontynentu przed rokiem 1942 ? Dokument obnaża prawdę o roli stalinowskiej Rosji, o Stalinie, który unicestwił miliony ludzi i doprowadził do wybuchu krwawej wojny, by w ten sposób objąć panowanie nad całym światem.

W filmie nie zabraknie świadków historii pochodzących z okolic Brześcia nad Bugiem. Obrona twierdzy brzeskiej jest bowiem jedną z legend sowieckiej propagandy – jednym z kluczowych elementów mitu „wielkiej wojny ojczyźnianej”.

Do rozwiązania zagadki „czterdziestego pierwszego” zbliżymy się próbując – za Suworowem - wyjaśnić przyczynę obecności w brzeskiej twierdzy funkcjonariuszy 132 batalionu konwojowego NKWD. W opisie zdarzeń, które zaważyły na losach całego świata, zachowywać będziemy własną, polska perspektywę. Pokażemy, jak kalendarium przygotowań do „dnia M” synchronizuje się z kalendarium kolejnych fal wywózek, aresztowań i eksterminacji Polaków pod sowieckim zaborem. Bo przecież w kolejnej fazie imperialnej wojny rozpętanej przez moskiewskich komunistów to właśnie Polska miała stać się po raz kolejny polem bitwy.

Twórcy dokumentu wykorzystali fragment wystąpienia prezydenta Rosji, Dimitrija Miedwiedwiewa. W 2009 roku najwyższe władze Rosji zapowiedziały stanowczą walkę z rewizjonizmem w historii, a zwłaszcza ściganie wszelkich prób umniejszania wkładu Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad faszyzmem. Ilustracją są archiwalia filmowe i ikonograficzne.

Film dokumentalny, Polska 2009Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Braun

ZWIŃ

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy