serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Magda wcześnie musiała oswoić się ze śmiercią. Jej rodzice zmarli na raka: ojciec – gdy...

Magda wcześnie musiała oswoić się ze śmiercią. Jej rodzice zmarli na raka: ojciec – gdy... ROZWIŃ

Magda wcześnie musiała oswoić się ze śmiercią. Jej rodzice zmarli na raka: ojciec – gdy miała 14 lat, a matka, gdy Magda była 18-latką. Ona sama była więc w grupie podwyższonego ryzyka, mogła spodziewać się, że i jej los nie oszczędzi takich doświadczeń.


Gdy poznała Bartka Prokopowicza, znanego operatora i swojego przyszłego męża, oboje zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i szybko zdecydowali się na ślub. Wiedzieli, że chcą być ze sobą na dobre i na złe, „dopóki śmierć ich nie rozłączy”. Chmury zawisły nad ich szczęściem, gdy Magda miała 27 lat. Pewnego dnia wyczuła guzek w piersi. Diagnoza brzmiała jak wyrok: obustronny złośliwy rak piersi. Dla Bartka było oczywiste, że będzie przy niej trwał, wspierał ją, że nie przestanie jej kochać. A właśnie wtedy szczególnie go potrzebowała.

Pamiętając wieloletnie cierpienia matki, którą pokonał rak piersi, Magda nie chciała poddawać się tradycyjnej kuracji. Próbowała medycyny niekonwencjonalnej. Lekarze namawiali ją na poddanie się obustronnej mastektomii, ostrzegając, że inaczej nie będzie dla niej  ratunku. Gdy okazało się, że jest w ciąży, namawiali ją na jej usunięcie.

Magda jednak zdecydowała się urodzić. W utrzymaniu ciąży bardzo pomógł jej onkolog, dr Jerzy Giermek. Ze względu na dziecko zrezygnowała jednak z eksperymentów, zgodziła się na operację. Była w trzecim miesiącu ciąży, kiedy usunięto jej obie piersi.


Z chorobą zmagała się przez 8 lat. Walczyła do końca – nie tylko o siebie: założyła Fundację Rak'n'Roll. Wygraj Życie, za pośrednictwem której organizowała pomoc dla kobiet w podobnej sytuacji. Zmarła 22 czerwca 2012 roku.
Polska 2009, 52 min
Scenariusz i reżyseria: Alina Mrowińska ZWIŃ

Wideo