serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Maciej Piotrowski, „Wykluczona”

Pani Jadwiga, 58-letnia mieszkanka Krosna Odrzańskiego napisała do naszej redakcji:...

Maciej Piotrowski, „Wykluczona”

Pani Jadwiga, 58-letnia mieszkanka Krosna Odrzańskiego napisała do naszej redakcji:... ROZWIŃ

Maciej Piotrowski, „Wykluczona”

Pani Jadwiga, 58-letnia mieszkanka Krosna Odrzańskiego napisała do naszej redakcji: „Jesteście dla mnie ostatnią nadzieją, jestem osobą ciężko chorą, pozbawioną środków do życia. Nie mam mieszkania, obecnie przebywam u rodziny i znajomych. Przepracowałam prawie 20 lat i walczę z ZUS-em o sprawiedliwość. Mój koszmar zaczął się kilkanaście lat temu”. Pani Jadwiga otrzymuje zwolnienie lekarskie i roczny zasiłek rehabilitacyjny. Jak się okazało, to był dopiero początek jej problemów. Kobieta do pracy już nie wraca.


Maria Kudroń, „One nie zapomną strachu ofiar”

Od 19 lat dwie biegłe sądowe z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie tworzą bazę profilów psychologicznych zabójców na podstawie materiałów zebranych przez policję, prokuratury i sądy. Pomagają śledczym ustalić winnych najstraszniejszych zabójstw. Profilują zabójców i morderców. To dzięki ich pracy możliwe było ostatnio zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o brutalne morderstwo młodej studentki, której ciało bez skóry znaleziono wiele lat temu w Wiśle k. Krakowa. Godzinami badają każdy ślad, by dać odpowiedź na pytania, jakim człowiekiem był zabójca, jakie miał cechy, co go interesowało, wszystko co potem pozwoli policji zatrzymać przestępcę.


Monika Meleń, „Zostawić Stefana”

„Nie jem, nie piję, a chodzę i żyję” – tak mówi o sobie 33-letnia Magda, która od ponad roku nie przyjmuje pokarmu doustnie. Żyje wyłącznie dzięki „Stefanowi”. Tak pieszczotliwie nazywa plecak z przenośną pompą, która za pomocą rurki umieszczonej w żyle pod obojczykiem, tłoczy do jej organizmu substancje odżywcze. Codziennie, przez około 18 godzin nosi na plecach 6 kg. Tyle w sumie waży „Stefan” – przenośna pompa i worek żywieniowy z płynem, w którym znajdują się odpowiednie ilości tłuszczów, białka, węglowodanów, elektrolitów i witamin. Dzięki „Stefanowi” może pracować, spacerować, jeździć konno i podróżować. Magda zaangażowała się także w Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”, które zrzesza osoby żywione pozajelitowo i dojelitowo. W Polsce tego typu terapię, w warunkach domowych, stosuje blisko 1000 pacjentów, spośród których ponad 90 proc. choruje na Zespół Krótkiego Jelita. Jeśli chory zdecyduje się na żywienie pozajelitowe, może wypożyczyć ze szpitala przenośną pompę. Jednak nie każda placówka posiada taki sprzęt. ZWIŃ