serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Las Story  odc. 6

Sabina i Robert odwiedzają miejsca, w których żyją głuszce – najwięksi i najrzadsi przedstawiciele kuraków...

Las Story 

odc. 6

Sabina i Robert odwiedzają miejsca, w których żyją głuszce – najwięksi i najrzadsi przedstawiciele kuraków...

ROZWIŃ

Sabina i Robert odwiedzają miejsca, w których żyją głuszce – najwięksi i najrzadsi przedstawiciele kuraków w Polsce. Dzikim populacjom głuszca wciąż grozi całkowite wymarcie. Leśnicy pomagają przetrwać temu pięknemu kurakowi leśnemu. W puszczach, gdzie ptaki te jeszcze bytują, prowadzą w ostatnich latach aktywną ochronę tego gatunku.
Wolierowe hodowle głuszców w Nadleśnictwie Wisła w Beskidach i w nadleśnictwie Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej są przedsięwzięciem niezwykle trudnym i kosztownym. Trzeba zapewnić ptakom odpowiednie warunki zbliżone do warunków w naturze, właściwy pokarm, przestrzeń. Unikać należy oswajania się z człowiekiem osobników przeznaczonych do wypuszczenia na wolność.
W hodowli w Nadleśnictwie Wisła wiele piskląt głuszca wykluwa się w inkubatorach, część jaj jest wysiadywana przez kury domowe. Po wylęgnięciu dwutygodniowe pisklęta z inkubatora podsuwane są do adopcji głuszkom. Działania w hodowli muszą łączyć się z działaniami w lesie. W lasach chroni się miejsca stałego przebywania głuszców - tokowiska, miejsca gniazdowania, żerowania. ZWIŃ

Załaduj następne