Polska Misja Katolicka w Hamburgu powstała w 1976 roku. A miejscem, w którym ma swoją...

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Kierunek Zachód  odc. 73

Polska Misja Katolicka w Hamburgu powstała w 1976 roku. A miejscem, w którym ma swoją...

Kierunek Zachód 

odc. 73

Polska Misja Katolicka w Hamburgu powstała w 1976 roku. A miejscem, w którym ma swoją... ROZWIŃ

Polska Misja Katolicka w Hamburgu powstała w 1976 roku. A miejscem, w którym ma swoją siedzibę jest Kościół świętego Józefa. To pierwszy i najstarszy katolicki kościół w północnych Niemczech. Posługuje tu proboszcz Jacek Bystroń. W rozmowie z redaktorem magazynu opowiedział o specyfice pracy w tej misji, umiejscowionej w samym centrum dzielnicy St. Pauli, znanej chyba na całym świecie ze swojego rozrywkowego charakteru.

W zeszłym roku u niespełna rocznego Franka zdiagnozowano SMA typ I - rdzeniowy zanik mięśni. Życie dziecka uratować mogła niezwykle kosztowna, nierefundowana terapia genowa. Obecnie Franio ma 17 miesięcy. Aby rozpocząć leczenie potrzebna była ogromna suma. Poprzez fundację zorganizowano zbiórkę pieniężną. Do kwietnia udało się zebrać całą sumę czyli 10 milionów złotych. Dziecku potrzebny był także specjalistyczny wózek terapeutyczny. Poruszona całą sytuacją pani Agnieszka z Niemiec postanowiła pomóc rodzinie chorego chłopca.

Pismo „Polak w Niemczech” ukazywało się od 1925 roku do 1939. W 2018 roku reaktywowano wydawanie czasopisma. Od momentu powstania w latach 20. był to bezpłatny miesięcznik organizacyjny Związku Polaków w Niemczech i tak jest do dziś. Obecnie magazyn jest dostępny także w internecie.

Tymczasem w Niemczech gitarzyści w Oberhausen kolejny raz dołączyli do gitarzystów z Wrocławia, aby pobić gitarowy rekord Guinessa. Tradycyjnie grano utwór Jimiego Hendriksa „Hey Joe”. W tym roku łączono się z innymi muzykami przez internet. Rekord pobito – w tym samym czasie online zagrało 7998 gitarzystów. Przy okazji stworzono wspólny projekt muzyków polskich i niemieckich, którzy grali swoje mini recitale. A wszystko przy zamkniętej sali i bez publiczności. Podczas wydarzenia odbyła się zbiórka pieniędzy dla pielęgniarek i lekarzy ze szpitala w Oberhausen.

Z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą powstała piosenka, zaśpiewana przez 12 polonijnych muzyków. Nietypowe wykonanie stworzono do znanej piosenki „Bo wszyscy Polacy”. ZWIŃ