serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później  Jana Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później

Po 60 latach od chwili wybuchu powstania warszawskiego Andrzej Wajda, twórca m.in.„Kanału” opowiadającego o klęsce...

Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później 

Jana Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później

Po 60 latach od chwili wybuchu powstania warszawskiego Andrzej Wajda, twórca m.in.„Kanału” opowiadającego o klęsce... ROZWIŃ

Po 60 latach od chwili wybuchu powstania warszawskiego Andrzej Wajda, twórca m.in.„Kanału” opowiadającego o klęsce powstania, spotyka się z Janem Nowakiem Jeziorańskim. Chce wiedzieć jak on, uczestnik i świadek ówczesnych wydarzeń, ocenia dziś tamten zbrojny zryw. Jakie miał znaczenie, czy ostatecznie okazał się klęską czy zwycięstwem? Pytanie to staje się punktem wyjścia ich rozmowy.

Jan Nowak Jeziorański opowiada o sytuacji politycznej na Zachodzie i w Polsce w okresie poprzedzającym powstanie, wraca do okoliczności jego wybuchu, relacjonuje pokrótce przebieg, wreszcie przedstawia własną ocenę historycznego i politycznego znaczenia powstania. Omawia nastawienie aliantów i rządu londyńskiego do idei powstania, mówi o nastrojach i sytuacji, jaką zastał w Polsce, o marzeniach i nadziejach powstańców. Podkreśla, że miał świadomość i mieli ją także przedstawiciele polskiego rządu w Londynie, że powstanie w Warszawie nie wywoła wielkiego oddźwięku na Zachodzie, że zostanie odebrane jako czysto lokalne działanie. Mimo to żadna z organizacji politycznych nie sprzeciwiła się decyzji o jego wznieceniu.

Jan Nowak Jeziorański analizuje także politykę Józefa Stalina i jego decyzję o wstrzymaniu ofensywy Armii Czerwonej i zatrzymaniu frontu na linii Wisły, przypomina, że zasadniczym celem było dla Stalina wkroczenie do nie Polski lecz do Niemiec i zajęcie, przed armiami zachodnimi, jak największej części tego kraju. Wypowiedzi kuriera z Warszawy przeplatają fragmenty „Kanału”.

Polska 2004, 28 min.Realizacja: Andrzej Wajda, Andrzej Kotkowski
ZWIŃ

Wideo