serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Jak to działa?  Trąba powietrzna

Życie na Ziemi możliwe jest dzięki istnieniu cieniutkiej warstwy ochronnej - atmosfery. To właśnie atmosfera...

Jak to działa? 

Trąba powietrzna

Życie na Ziemi możliwe jest dzięki istnieniu cieniutkiej warstwy ochronnej - atmosfery. To właśnie atmosfera... ROZWIŃ

Życie na Ziemi możliwe jest dzięki istnieniu cieniutkiej warstwy ochronnej - atmosfery. To właśnie atmosfera zawiera życiodajną mieszaninę gazów, czyli powietrze.
Jednak to samo, co decyduje o istnieniu życia na naszej planecie, w wyjątkowych warunkach staje się niszczycielskim żywiołem zmiatającym z powierzchni ziemi wszystko, co stanie na jego drodze.

O potędze burz i towarzyszących im trąb powietrznych mieliśmy okazję przekonać się nie raz. Ale burze to codzienność żeglarzy i pilotów, którzy w swojej pracy zmuszeni są stawiać im regularnie czoła. Czy lecąc samolotem jesteśmy bezpieczni? Czy siła, która potrafi z łatwością wyrwać dach budynku, nie jest także zagrożeniem dla samolotów pasażerskich? Porozmawiamy z pilotami i kontrolerami lotów o tym, jak ruch lotniczy radzi sobie w warunkach burzowych. Przedstawimy także relację jedynego człowieka, któremu udało się przeżyć zassanie przez chmurę burzową na wysokość 9 kilometrów! Ewa Wiśnierska - polska paralotniarka, o której cały świat dowiedział się w 2007 roku podczas paralotniowych Mistrzostw Świata w Australii, opowie o swoich traumatycznych doświadczeniach z wnętrza najgroźniejszej z chmur - chmury typu Cumulonimbus.
Wyjaśnimy także jak działają chmury: skąd się biorą, jak zamieniają się w burze i jak powstają trąby powietrzne. ZWIŃ