serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Jak to działa?  Dźwięk

Budujemy mikrofon, który działa dzięki temu, że widzi ruch powodowany przez drgania akustyczne. Korzystając z...

Jak to działa? 

Dźwięk

Budujemy mikrofon, który działa dzięki temu, że widzi ruch powodowany przez drgania akustyczne. Korzystając z... ROZWIŃ

Budujemy mikrofon, który działa dzięki temu, że widzi ruch powodowany przez drgania akustyczne. Korzystając z dwóch kamertonów pokazujemy ciekawą właściwość fal nazywaną interferencją. Takie zjawisko wykorzystywane jest w niektórych słuchawkach, których producenci chwalą się usuwaniem hałasu z zewnątrz.

Wyjaśniamy prawa rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni, o jakich jednak zapominają twórcy filmów, których akcja toczy się w kosmosie – np. „Gwiezdnych wojen”. W filmach wybuchy, strzały laserów słychać w kosmosie równie dobrze, jak na ziemi, choć jest to niemożliwe.

Ponadto porównujemy dwa wnętrza – studia radiowego oraz sali koncertowej. Pokażemy, że w jednych pomieszczeniach chodzi o wygłuszenie wszelkich dźwięków przez stosowanie różnych „pułapek” dla dźwięku (np. gąbek), natomiast w salach koncertowych, teatrach ważne jest, by dźwięk z łatwością docierał do najdalszych nawet rzędów. Już antyczne amfiteatry konstruowane były tak, by szept aktora na scenie był słyszalny dziesiątki metrów dalej. Oczywiście wyjaśnimy, jak to działa. ZWIŃ