serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Errata do biografii  Maciej Słomczyński


W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej...

Errata do biografii 

Maciej Słomczyński


W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej... ROZWIŃ


W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej krwi. Był Polakiem z wyboru, synem Angielki i Amerykanina. Maciej Słomczyński podczas wojny walczy w podziemiu, w Armii Krajowej, jest więźniem Pawiaka, ukrywa Żydów, brawurowo przedostaje się do Austrii, gdzie trafia do obozu pracy. Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie Słomczyński wstępuje do armii USA. Po zakończeniu wojny podejmuje zaskakującą decyzję – wraca do Polski, ale musi ukrywać swoją przeszłość.

Zaczyna karierę literacką. Mieszkając w Domu Literatów w Krakowie, pada ofiarą donosów Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej, w których UB jest informowana o sekretach Słomczyńskiego. W końcu 1952 roku bezpieka wkracza w życie Słomczyńskiego pod zarzutem szpiegostwa, w efekcie czego podejmuje on współpracę jako TW "Włodek". Wyjeżdża z Krakowa i odmawia dalszej współpracy. W 1956 roku pisze minipowieść "Cassiopeia", w której przedstawia pisarza wplątanego we współpracę z systemem, opisuje szczegółowo metody UB, istotę systemu łamania ludzi.

Zajął się głównie pracą tłumacza, który dał polskiej literaturze m.in. świetne przekłady całego Szekspira (jako jedyny na świecie przetłumaczył całość), czy takich "nieprzekładalnych" dzieł, jak "Ulisses". Zarabiał na życie, pisząc kryminały pod pseudonimem Joe Alex.
ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy