Feliks Topolski (1907–1989) – wybitny polski malarz i rysownik. Od 1935 roku mieszkał i tworzył...

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Errata do biografii  Feliks Topolski

Feliks Topolski (1907–1989) – wybitny polski malarz i rysownik. Od 1935 roku mieszkał i tworzył...

Errata do biografii 

Feliks Topolski

Feliks Topolski (1907–1989) – wybitny polski malarz i rysownik. Od 1935 roku mieszkał i tworzył... ROZWIŃ

Feliks Topolski (1907–1989) – wybitny polski malarz i rysownik. Od 1935 roku mieszkał i tworzył w Londynie.

Kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego. Potem wyjechał do pracy we Włoszech i Francji. Od 1935 przebywał w Londynie jako korespondent „Wiadomości Literackich”. W 1938 roku George Bernard Shaw zwrócił się do Topolskiego o ilustracje do jego książek. Shaw uważał Topolskiego za „niezwykłego rysownika, być może największego impresjonistę w czerni i bieli”.

Podczas II wojny światowej zajmował się tematyką wojenną. Malował konwoje wojenne, formowanie się armii generała Andersa. Był świadkiem walk przeciw Japonii na terenie Birmy, przebywał także w Chinach i Indiach.

Po wojnie tworzył portrety pisarzy Herberta George’a Wellsa, Grahama Greene’a i innych znanych osobistości. Malował również murale. W latach 1953-1979 wydawał na szarym papierze pakowym dwutygodnik „Kroniki Topolskiego” (“Topolski’s Chronicle”). Nakład czasopisma oscylował wokół 2 tysięcy egzemplarzy. Pismo zawierało teksty dotyczące bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych oraz zawierały rysunki Topolskiego.

Był członkiem Royal Academy. Był akredytowanym malarzem podczas koronacji królowej Elżbiety II 2 czerwca 1953 roku. Jego obraz Zabójstwo Mahatmy Gandhiego, wykonany na zamówienie maharadży Jodhpuru, nadal zdobi wnętrze pałacu prezydenckiego w Nowym Delhi. ZWIŃ