serwisy tvp

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Errata do biografii  Czesław Straszewicz

Czesław Straszewicz (1904–1963) – już w latach 30. zaliczany był do grona obiecujących prozaików...

Errata do biografii 

Czesław Straszewicz

Czesław Straszewicz (1904–1963) – już w latach 30. zaliczany był do grona obiecujących prozaików... ROZWIŃ

Czesław Straszewicz (1904–1963) – już w latach 30. zaliczany był do grona obiecujących prozaików i przed II wojną światową miał znaczący dorobek pisarski.

W sierpniu 1939 razem z Witoldem Gombrowiczem wziął udział w
inauguracyjnym rejsie polskiego transatlantyku „Chrobry” z Gdyni do Ameryki Południowej. Na wieść o wybuchu wojny Straszewicz podjął decyzję powrotu do Europy, gdzie zaciągnął się do wojska i na długie lata zamilkł jako pisarz. Uległszy ciężkiemu wypadkowi, współtworzył ściśle zakonspirowaną radiostację „Świt” (udającą rozgłośnię podziemną w kraju, a w rzeczywistości nadającą z Bletchley pod Londynem).

Gombrowicz tymczasem pozostał w Argentynie, by po latach opisać w Trans-Atlantyku ów epizod, moment wyboru, który zaważyć miał na życiu i twórczości obu pisarzy. Po wojnie, Straszewicz opublikował jedynie powieść „Turyści z bocianich gniazd”, która spotkała się z dużym uznaniem krytyki emigracyjnej, zaś w PRL pozostała oczywiście całkowicie przemilczana. Jerzy Giedroyc mówił o nim: „zawsze uważał, że musi poświęcić swoje sprawy osobiste, gdy wymagają tego przyzwoitość czy patriotyzm”.W filmie o Czesławie Straszewiczu opowiadać będą m. in. Nina Taylor-Terlecka, Renata Gorczyńska i Violetta Wejs-Milewska. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy