serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Encyklopedia „Solidarności”  Encyklopedia Solidarności. Tadeusz Drzazgowski

Tadeusz Drzazgowski, ps. „Spokojny” ur. 20.10.1945 w Bytowie. 1973 kończył Liceum Eksternistyczne w Katowicach, 1973...

Encyklopedia „Solidarności” 

Encyklopedia Solidarności. Tadeusz Drzazgowski

Tadeusz Drzazgowski, ps. „Spokojny” ur. 20.10.1945 w Bytowie. 1973 kończył Liceum Eksternistyczne w Katowicach, 1973... ROZWIŃ

Tadeusz Drzazgowski, ps. „Spokojny” ur. 20.10.1945 w Bytowie. 1973 kończył Liceum Eksternistyczne w Katowicach, 1973 - 1976 student Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej (nie ukończył). 1963 zatrudniony w białostockim Przedsiębiorstwie Budowy Gazowni, następnie do 1971 wielokrotnie zmienia miejsce zatrudnienia. 1971 - 1981 pracownik Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego.
Od 13.12.1981 - 1990 ukrywa się. 1990 - 1996 często zmienia zakłady pracy. Od 1996 pracuje w gospodarstwie rolno - warzywnym w Praczach k. Milicza. W 1981 przygotowywał się do uruchomienia niezależnej, legalnie działającej drukarni. Zdążył wydrukować „Dziej rodziny Korzeniewskich” M. Wańkowicza w 100 egz. (wraz z K. Winnickim). Zakupił 150 ryz papieru, matryce i podstawowe oprzyrządowanie. Gdy wprowadzono stan wojenny mógł od razu przystąpić do druku. 13 grudnia o świcie wraz z kilkoma działaczami współtworzy tzw. Drugi Garnitur Gliwickiej Delegatury NSZZ S i rozpoczyna produkcję ulotek za pomocą drukarenki dziecięcej. 14 grudnia drukuje na ramce z matryc białkowych pierwszy numer Biuletynu II Garnituru Delegatury (pod red. B. Choiny). 31 grudnia organizuje wysyłanie ulotek pocztą balonową. Karnawałowe baloniki napełniano gazem sieciowym i na nitce przywiązywano ulotki. Papieros marki Kosmos przepalał po pewnym czasie nitkę i ulotki opadały w różnych miejscach Gliwic (SOR Balon). W kolejnych miesiącach współpracuje z wieloma grupami, kompletując Gliwicką Delegaturę, na której czele staje dzięki kolejnym inicjatywom i rosnącemu autorytetowi. Organizuje wielką manifestację w dniu 3 Maja’82. Zleca inż. Witoldowi Kuczyńskiemu zbudowanie nadajnika radiowego, który następnie został użyty do organizacji kolejnej manifestacji, przeprowadzonej w Gliwicach 31 sierpnia’82. Tadeusz Drzazgowski był również nieocenionym instruktorem drukarstwa. W Gliwicach przeszkolił kilkanaście zespołów drukarskich i wprowadzał stale nowe technologie, w tym sitodruk i druk kolorowy. W latach 1985 - 86 drukował dla SW we Wrocławiu, a następnie ponownie w Gliwicach. Współpracował z K. Morawieckim, J. Chmielowską, B. Sarapuk, a od 1985 również z T. Michalczykiem (Berlin) oraz z wieloma działaczami z różnych miast. Prezydent RP nadał mu krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Tadeusz Drzazgowski nie przyjął tego odznaczenia i żadnego innego.
O Drzazgowskim opowiadają m. in. Jadwiga Chmielowska, Andrzej Jarczewski, Władysław Kostrzewski. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy