serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Było... nie minęło  Z otchłani czasu

Dziś włączamy naszą kamerę w Łodzi. Tu kolejne stare budynki mają przyporządkowywane nowe funkcje, a...

Było... nie minęło 

Z otchłani czasu

Dziś włączamy naszą kamerę w Łodzi. Tu kolejne stare budynki mają przyporządkowywane nowe funkcje, a... ROZWIŃ

Dziś włączamy naszą kamerę w Łodzi. Tu kolejne stare budynki mają przyporządkowywane nowe funkcje, a przy okazji, ze względu na remonty z otchłani czasu potrafią wyjrzeć niesamowite rzeczy. W czasie remontu dawnego budynku Zakładu Higieny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, po zeskrobaniu kolejnych warstw farby, ukazała się namalowana na ścianie odznaka 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Po prywatnym dochodzeniu władz uczelni ustalono, że przed wojną mieściła się tu Powszechna Szkoła Podstawowa nr 127, być może imieniu 28 Pułku. Władze uczelni wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy zamierzają to znalezisko odpowiednio zachować i wyeksponować. Można by rzec malowidło na ścianie rzecz w skali dziejowej drobna, a jednak dla nas to kolejny dowód na rosnącą wrażliwość historyczna naszych rodaków.
Był pierwszy dzień wojny
Gdybyśmy się tu znaleźli 1.09.1939 r. bylibyśmy świadkami niezwykłego zdarzenia na spokojne na co dzień miasta spada samolot. Zestrzelono go gdzieś pomiędzy Swarzędzem a Poznaniem. Niemiecki pilot wyskoczył gdzieś pomiędzy tymi miastami. Był to prawdopodobnie messerschmitt, który kilka dni później został zaholowany na posterunek policji. Rozmawiamy o tym z Łukaszem Łydżbą historykiem lotnictwa, który w swych badaniach poszedł drogą odmienna od naszej my zajmujemy się głównie polskimi lotnikami, zaś nasz rozmówca poszedł śladami zestrzelonych niemieckich samolotów.
Rozmawiamy także z Juliuszem Molskim - autorem książki Wędrówki z notatnikiem i łopatą, prekursorem metody poszukiwań zwanej dziś archeologią lotnictwa. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy