serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Było... nie minęło  Wrześnowe echo

W podróżach przez narodowe dzieje potrzebne nam są stałe punkty odniesienia. Do ważnych i wyjątkowych...

Było... nie minęło 

Wrześnowe echo

W podróżach przez narodowe dzieje potrzebne nam są stałe punkty odniesienia. Do ważnych i wyjątkowych... ROZWIŃ

W podróżach przez narodowe dzieje potrzebne nam są stałe punkty odniesienia. Do ważnych i wyjątkowych należy Kopna Góra koło Supraśla. Miejscowa nekropolia powstała dzięki uporowi lokalnych pasjonatów, którzy zawierzywszy ludowej legendzie postanowili miejsce spoczynku powstańców listopadowych odszukać. A kiedy znaleźli, każdemu z poległych ofiarowali jako symboliczną mogiłę skrawek tego piaszczystego wzgórza i polny kamień ze znakiem krzyża. I ten właśnie motyw odbudowy lokalnego krajobrazu historycznego będzie w naszych opowieściach powracał.
W tym samym miejscu, bo we wsi Poczopek położonej nieopodal Kopnej Góry, we wrześniu 1939 r. nieznany nam bliżej oddział kawalerii postanowił się rozbroić i całe swoje wyposażenie zakopać. Pomagał im mieszkający tu wówczas leśniczy. A my spróbujemy miejsce tego depozytu zlokalizować.
Świat utracony
Kolejną opowieść rozpoczniemy kilkaset kilometrów na zachód od Puszczy Knyszyńskiej, już za Wisłą, w okolicach Ciepielowa. To sytuacja, w której zwykli ludzie proszą o pomoc w odbudowie jakiegoś fragmentu historycznego krajobrazu, zapamiętanego przez nich z dzieciństwa. Uporczywie krążymy śladami powstania styczniowego, ponieważ uważamy, że ta pamięć została przez lata PRL - u zniszczona. Według miejscowych podań w pobliskim lasku znajdowała się mogiła powstańców. Przydrożny leśny krzyż przewrócił się i zniszczał jeszcze w latach ’60 ubiegłego wieku. Ale mieszkańcy pamiętają jego położenie i są w stanie wskazać nam to miejsce. Tutaj musimy dopiero rozpocząć działania formalne, co dzieje się zawsze poza zasięgiem kamery. Po załatwieniu niezbędnych formalności wrócimy tu z odpowiednim sprzętem poszukiwawczym.
Były dwie sosny
Podobną historię zrelacjonujemy z położonej koło Lublina gminy Niemce. Tu o formalności zadbała sama gmina, a my zajmiemy się tym, do czego jesteśmy powołani. W tle znowu Powstanie Styczniowe i poszukiwanie powstańczej mogiły. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy