serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Było... nie minęło  Silnik ciągnika C2P i testament Seweryna Liniewskiego

W odcinku o „ożywieniu” silnika ciągnika C2P. Sam ciągnik narodził się w biurze badań technicznych...

Było... nie minęło 

Silnik ciągnika C2P i testament Seweryna Liniewskiego

W odcinku o „ożywieniu” silnika ciągnika C2P. Sam ciągnik narodził się w biurze badań technicznych... ROZWIŃ

W odcinku o „ożywieniu” silnika ciągnika C2P. Sam ciągnik narodził się w biurze badań technicznych broni pancernych jako realizacja wytycznych Sztabu Głównego, nakazujących stopniowe przejście w jednostkach artyleryjskich z trakcji konnej na motorową.
W stosunku do dzisiejszych konstrukcji silnik ten jest tylko historycznym etapem. Przywykliśmy do norm 100 KM osiąganych z litra pojemności skokowej. Wedle tych reguł ten silnik powinien mieć 300 KM, a miał niecałe 50. Był udoskonaloną wersją 6-cylindrowego, gaźnikowego licencyjnego fiata, ale bił na głowę swego protoplastę niezawodnością i jakością wykonania. Pozwalał ciągnikowi rozwijać zdumiewającą – jak na tamte czasy – prędkość 45 km/h.
Następnie przeskoczymy 200 km na południe aby upomnieć się o jeszcze jeden materialny dowód imponujących czynów naszych pradziadów. Lejno to obecnie miejscowość letniskowa na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. W czasach powstania styczniowego był to majątek Józefa Seweryna Liniewskiego, który w 1963 r. postawił tu krzyż ku pamięci swego przyjaciela Kazimierza Bogdanowicza, zabitego w Lublinie 06.03.1863 r. Pomimo carskich represji krzyż przetrwał do 1892 r., do końca życia Seweryna. Chcielibyśmy tę pamiątkę Sewerynowi Liniewskiemu i jego przyjacielowi zwrócić… ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy