serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Było... nie minęło  Dokumenty spod Tomaszowa i znaleziska: „Karaś” i „Łoś” 212 Eskadry Bombowej

W programie trzy reportaże:
1. „W skrzynce amunicyjnej” – w relacjach oficerów sztabowych jednostek tworzących...

Było... nie minęło 

Dokumenty spod Tomaszowa i znaleziska: „Karaś” i „Łoś” 212 Eskadry Bombowej

W programie trzy reportaże:
1. „W skrzynce amunicyjnej” – w relacjach oficerów sztabowych jednostek tworzących... ROZWIŃ

W programie trzy reportaże:
1. „W skrzynce amunicyjnej” – w relacjach oficerów sztabowych jednostek tworzących Armie Lublin i Kraków często pojawia się wątek archiwów ukrywanych ostatniej nocy przed rozstrzygającą bitwą pod Tomaszowem. Dwie relacje bardzo precyzyjne prowadzą do Lasu Ciotusza i na dawny tor kolejki leśnej pod Senderkami. To drugie miejsce okazuje się szczęśliwe. Z piasku wyziera skrzynka amunicyjna do ckm-u, a w niej zespolone na razie w jedną bryłę setki dokumentów. To rejestry osobowe i zapewne spisy poległych.
2. „Nikt nie będzie zapomniany” - od pięciu lat szukamy w wielkich kompleksach leśnych miejsca katastrofy samolotu „Karaś” zestrzelonego przez Niemców w okolicach wsi Dołha na Podlasiu 9 września 1939 roku. Odnaleźliśmy sprawozdania bojowe polskie i wrogie, zapisy w księgach parafialnych i ostatniego żyjącego świadka katastrofy. Wreszcie w świerkowym mateczniku trafiamy na duraluminium pod mchem. Pierwszy wykop potwierdza – to „Karaś”. To co wykopujemy trafi do Lotniczego Lapidarium w Łasku, gdzie w bazie F16 dostaliśmy do dyspozycji hangar na wydobywane przez nas fragmenty polskich bojowych maszyn. Uzupełnimy ekspozycje ikonografią mapami filmowymi relacjami z wypraw.

3. „ Powrót w chwale” - Ogromne tłumy mieszkańców okolic Dłutowa pod Łodzią, generalicja, sztandary, kompania honorowa – tu, gdzie kilka miesięcy temu wydobyliśmy ostatni fragment Łosia 212 Eskadry Bombowej wznosi się marmurowy pomnik. ZWIŃ

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy