serwisy tvp

Ze względów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju

Użytkowniku,

Wygląda na to, że używasz dodatku do swojej przeglądarki, który blokuje reklamy.
Aby móc oglądać materiał prosimy o jego wyłączenie.
Dziękujemy! Redakcja TVP VOD

Było... nie minęło  Ciąg dalszy nastąpił

Nie tak dawno, pod Sieradzem, na wrześniowej reducie, gdzie na początku września 1939 grupa żołnierzy...

Było... nie minęło 

Ciąg dalszy nastąpił

Nie tak dawno, pod Sieradzem, na wrześniowej reducie, gdzie na początku września 1939 grupa żołnierzy... ROZWIŃ

Nie tak dawno, pod Sieradzem, na wrześniowej reducie, gdzie na początku września 1939 grupa żołnierzy z 31. Pułku Strzelców Karnowskich broniła się przed ogromnymi niemieckimi siłami, udało nam się odnaleźć miejsce gdzie przez ponad 70 lat spoczywał żołnierz, który zginął najprawdopodobniej od wystrzału artyleryjskiego. Odnaleźliśmy przy nim nieśmiertelnik z imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu z długiej ciągle listy zaginionych we wrześniu 1939 r. żołnierzy i oficerów mogliśmy już wykreślić Teofila Jurka, rocznik 1910, zamieszkałego prawdopodobnie przed wojną w Łodzi bądź okolicach.
Zamarzyło nam się wówczas, by odnaleźć rodzinę, dowiedzieć się czegoś więcej. W kilka dni później otrzymaliśmy telefon z zaproszeniem. W dzięki zaangażowaniu urzędników z Sieradza odnaleziono akt urodzenia Teofila Jurka i nawiązano kontakt z jego rodziną.
Prochownia
Następna nasza opowieść zaczyna się w lesie pod Piotrkowem Trybunalskim. Odwiedzamy teren dawnego poligonu na obrzeżach miasta. W latach dwudziestych ubiegłego wieku przywędrował tu 25 pułk piechoty. Magazyny, które tu były zostały wysadzone w 1939 r. Dla nas jest to sygnał, że w tych ruinach mogą się kryć prawdziwe tajemnice, dlatego uruchamiamy nasz sprzęt poszukiwawczy i przystępujemy do pracy. W tych poszukiwaniach nikt z uczestników nie liczy na wielki, oszałamiające znaleziska. Ale historie pisze się nie tylko używając wielkich, złocistych liter. ZWIŃ

Załaduj następne