Złodziej w sutannie

Spektakl Sceny Faktu opowiada o brawurowej, tajnej akcji „uwolnienia” kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i o niezwykłej postaci księdza Józefa Wójcika, który wykradł go z klasztoru na Jasnej Górze.


Historia miała początek w zainicjowanej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego peregrynacji Obrazu w polskich parafiach i „aresztowaniu” go przez milicję w 1966 roku, w związku z czym przez sześć lat szlakiem nawiedzenia wędrowała jedynie pusta rama.


Spektakl Sceny Faktu opowiada o brawurowej, tajnej akcji „uwolnienia” kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i o niezwykłej postaci księdza Józefa Wójcika, który wykradł go z klasztoru na Jasnej Górze. Historia miała początek w zainicjowanej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego peregrynacji Obrazu w polskich parafiach i „aresztowaniu” go przez milicję w 1966 roku, w związku z czym przez sześć lat szlakiem nawiedzenia wędrowała jedynie pusta rama.


Kiedy w 1972 roku symbole te miały trafić na uroczystości w Radomiu, wikariusz tamtejszej parafii wykradł obraz z Częstochowy i przywiózł go do radomskiej katedry. Udana akcja rozpoczęła ponowną peregrynację obrazu.
Autor: Paweł Woldan

Reżyseria: Paweł Woldan

Zdjęcia: Krzysztof Pakulski PSC

Muzyka: Michał Lorenc

Dźwięk: Stefan Chomnicki

Montaż: Jarosław Kamiński PSM

Scenografia: Małgorzata Grabowska-Kozera

Kostiumy: Beata Dąbska, Magdalena Danilewicz

Konsultacja historyczna: prof. Jan Żaryn IPNObsada: Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Jacek Braciak, Agata Buzek, Maria Peszek, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Henryk Talar, Jerzy Bończak, Teresa Lipowska, Andrzej Chyra, Wojciech Ługowski, Andrzej Deskur, Wojciech Mecwaldowski, Anita Jancia, Jolanta Lothe, Zdzisław Starczynowski, Antonina Bruhl, Ewa Telega, Stanisław Penksyk, Michał Kula