Zakład karny – o stówę

Sztuka Marty Guśniowskiej w reżyserii Piotra Kurzawy. Spektakl z 2017 roku został zrealizowany w ramach TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Przewrotna groteska o zakładzie karnym, który staje się azylem wolności. Bohater odwiedzający w więzieniu swego brata, stopniowo odkrywa tajemnicę tego dziwnego miejsca. Okazuje się, że przebywający tam skazani, to ludzie, którzy dobrowolnie wybrali pobyt w odosobnieniu. Obowiązujący regulamin i organizowane zajęcia resocjalizacyjne, dają im poczucie sensu i porządku, których na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Zaś izolacja od trudów życia codziennego z jego aspektami ekonomicznymi i politycznymi pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie wolności. Czy jednak ta utopijna wizja zaprogramowanej i narzuconej „wolności” nie staje się w rzeczywistości jeszcze jedną formą społecznego ucisku?
W soektaklu wystąoili m.in. Bartłomiej Firlet, Philippe Tłokiński, Włodzimierz Press, Tomira Kowalik, Elżbieta Romanowska.

Sztuka zdobyła III Nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI. Spektakl otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w kategorii Comedy - Black / Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.


Autorka: Marta Guśniowska

Reżyseria: Piotr Kurzawa

Zdjęcia: Łukasz Gutt PSC

Scenografia: Ewa Gdowiok

Kostiumy: Zofia Ufnalewska

Muzyka: Paweł Szamburski


Premiera TV: 2022


Czas: 54 minuty