Wojna, moja miłość

Melodramat ukazujący ostatnią noc z życia słynnej agentki, jednej z najwybitniejszych kobiet szpiegów II wojny światowej, Krystyny Skarbek. Spektakl Dominika Rettingera w reżyserii Wojciecha Nowaka.


Nie znała lęku – kochała życie, niebezpieczeństwa i adorację mężczyzn. „Mogła zrobić wszystko z dynamitem. Tylko go nie zjadła” – tak o Krystynie Skarbek, słynnej agentce pisała jej brytyjska biografka Claire Mulley. Jak głosi legenda była ulubionym szpiegiem Winstona Churchilla i prawdopodobnym prototypem Vesper Lynd, pierwszej dziewczyny Jamesa Bonda z powieści Iana Fleminga „Casino Royale”.

Akcja spektaklu toczy się w londyńskim hotelu Shelbourne w noc czerwcową 1952 roku, podczas której rozegrały się dramatyczne w skutkach wydarzenia. „Wojna, moja miłość” jest nie tylko zapisem faktów, ale również portretem kobiety szpiega, która po zakończeniu wojny, nikomu już nie była do niczego potrzebna.Skarbek powraca w scenach retrospekcji do najważniejszych, przeprowadzonych przez siebie akcji wojennych i wiążących się z nimi romansów; m.in. z Andrzejem Kowerskim. Przywołuje ich wspólną działalność w Budapeszcie, gdzie oboje zajmowali się organizowaniem ucieczek internowanych w węgierskich obozach Polaków i zbieraniem informacji wywiadowczych. Kolejna scena retrospekcji dotyczy misji w okupowanej Francji, na płaskowyżu Vercors, gdzie m.in. Skarbek zorganizowała wykupienie z rąk gestapo aresztowanych szefów siatki sabotażowo-dywersyjnej Jockey. Bohaterka powraca także do swoich lat powojennych, pełnych upokorzeń, kiedy pracowała jako stewardessa na statku pasażerskim Rauhine, gdzie poznała Muldowneya, swojego późniejszego prześladowcę. Jaką cenę za swoje niepokorne i odważne życie płaciła odważna agentka? Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy?Reżyseria: Wojciech Nowak

Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński

Kostiumy: Elżbieta Radke
Zdjęcia: Adam Bajerski

Dźwięk: Sebastian Brański, Marcin Kijo

Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

Montaż: Bartosz Karczyński

Produkcja: Telewizja Polska S.A.,
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Czas trwania: 72’11’’


Obsada:
Małgorzata Kożuchowska,
Ireneusz Czop,
Marek Bukowski,
Lesław Żurek,
Jan Wieczorkowski,
Krzysztof Szczepaniak,
Michał Piela,
Bartosz Waga,
Krzysztof Pluskota,
Arkadiusz Janiczek,
Karina Seweryn,
Aleksandra Justa,
Beata Fido,
Milena Suszyńska,
Joanna Żurawska,
Waldemar Błaszczyk,
Jakub Kamieński,
Krzysztof Kalczyński,
Zbigniew Lesień,
Aleksander Mikołajczak