Walizka

Sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Konarskiego. Spektakl przygotowany w ramach projektu TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. „Walizka” zdobyła Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w 2015 roku.

Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia, sytuacje, pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże, różne etapy nieporadnej drogi ku odkryciu samego siebie. Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Fransua, realne lub nierealne, stworzą swoistą mapę mentalną, utkaną z wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej pamiątki po nim.

W roli głównej wystąpił Adam Ferency, a partnerują mu Halina Łabonarska, Krzysztof Globisz, Łukasz Lewandowski i Marta Król.


Autorka: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

Zdjęcia: Witold Płóciennik P.S.C.

Muzyka: Piotr Łabonarski

Scenografia: Ewa Gdowiok

Kostiumy: Elżbieta Radke


Premiera: 2015 r.


Czas: 68 min.