Trzy siostry (2012)

Antoni Czechow napisał „Trzy siostry” w 1901 roku na zamówienie MChAT-u (Moskiewski Teatr Artystyczny) założonego przez Konstantego Stanisławskiego. Spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej miał premierę w 2012 roku.
W prowincjonalnym rosyjskim miasteczku mieszkają trzy siostry, Olga (Patrycja Durska), Irina (Agnieszka Pawełkiewicz) i Masza (Patrycja Soliman), oraz ich brat, Andriej (Wojciech Solarz). Wszyscy wciąż żyją wspomnieniami o Moskwie, gdzie w swoim pięknym domu wiedli ciekawsze, bardziej interesujące życie. Wiele czasu zajmuje im obcowanie z żołnierzami, którzy odwiedzają ich dom, ale nic nie jest w stanie zamazać wspomnień o lepszej przeszłości. Moskwa staje się dla nich i ich otoczenia symbolem ziemskiego raju. Bohaterowie dramatu są ludźmi głęboko nieszczęśliwymi. Chcą żyć, istnieć, cieszyć się każdą chwilą, ale ich marzeń i planów nie daje się zrealizować. Często oszukują, że są szczęśliwi, ale wobec najbliższych wyrażają skrywane, namiętne uczucia i pragnienia. W dramacie Czechowa bardzo ważna jest atmosfera pełna niedopowiedzeń i niemocy. Ludzie żyją obok siebie, piją herbatę, rozmawiają i czytają książki, ale marzą o innym życiu. Jednak nie potrafią wyjść z zaklętego kręgu...
W spektaklu wystąpili także Borys Szyc, Krzysztof Stelmaszyk, Krzysztof Stroiński, Wojciech Żołąkowicz oraz Jerzy Trela i Barbara Horawianka.


Autor: Antoni Czechow

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Scenariusz tv i reżyseria: Agnieszka Glińska

Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska

Zdjęcia: Wojciech Staroń

Muzyka: Jan Duszyński

Montaż: Grażyna Gradoń


Czas: 103 min