Stryjeńska. Let's dance Zofia

Monodram Doroty Landowskiej na motywach książki Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Scenariusz spektaklu napisała Anna Duda.

Zasadnicza oś akcji w spektaklu „Stryjeńska. Let's dance Zofia”, została oparta na dramatycznych losach Zofii Stryjeńskiej, najbardziej znanej – obok Tamary Łempickiej – polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego, przedstawicielki art deco. Dorota Landowska buduje portret artystki, zmagającej się z rzeczywistością, w której nie istniała możliwości rozwoju artystycznego i zawodowego dla kobiety. Landowska przenosi na scenę historia życia Stryjeńskiej, podejmując szereg aktualnych tematów – feminizm, przemijanie, łączenie życia prywatnego z niezależnością twórczą, nieszczęśliwą miłością, schizofrenią, stratą. Ale przede wszystkim buduje portret kobiety niezależnej, której pragnieniem jest żyć i tworzyć. 
Reżyseria i opracowanie tekstu do wersji scenicznej monodramu, którego premiera odbyła się 30.11.2018 r. w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie: Joanna Lewicka.


Scenariusz: Anna Duda

Reżyseria telewizyjna: Mariusz Bonaszewski, Anna Duda

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak PSC

Projekcje video: Anna Duda

Scenografia i kostiumy: Marta Góźdź

Muzyka: Christoph Coburger

Montaż: Beata Barciś PSM


Czas: 59 minut


PREMIERA TELEWIZYJNA: 23.11.2021