Sąsiedzi

Rzadko inscenizowana sztuka Michała Bałuckiego (1837-1901) miała prapremierę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1880 r. Główne role grali wówczas Alojzy Żółkowski syn, uznany za najwybitniejszego polskiego komika, i Wincenty Rapacki, znany z wybitnych ról fredrowskich, molierowskich i szekspirowskich.
Główny bohater Radoszewski to stały bywalec okolicznych bankietów i festynów, hulaka i utracjusz. Szaraczek siedzący na lichej ziemi, który przejada i przepija majątek w towarzystwie sąsiadów, jest dla drobnej szlachty zadającej szyku na odpustach idealnym kandydatem na posła. Piwniczkę ma dobrze zaopatrzoną, wino w jego domu można pić wiadrami, z takim warto trzymać. Zwłaszcza że przyszły pan poseł nie zamęcza swojej klienteli wymyślonymi przez siebie programami na przyszłość, bo ich po prostu nie ma. Nie ma nawet w domu atramentu, by spisać mowę przedwyborczą, bo resztki zeszłorocznego inkaustu, który pozostał po odwiedzającym majątek geometrze, zużył fornal do czernienia butów na wesele.
Wreszcie sprawę bierze w swoje ręce Stasia, córka Radoszewskiego, chcąc wybawić papę z kłopotów związanych z posłowaniem. Gdy pojawia się inny kandydat bogatszy, więc godniejszy - dotychczasowi zwolennicy opuszczają poczciwca, by zawczasu zaskarbić sobie łaski Hrabiego i zająć dogodną pozycję, blisko władzy.
Autor: Michał Bałucki; Realizacja telewizyjna: Ewa Vogtman-Budny; Operator kamery: Andrzej Maleszewski, Gabriel Kossowski, Andrzej Pieczyński; Oświetlenie: Bartłomiej Czerwiński; Scenografia: Jerzy Gorazdowski; Asystent scenografa; Zofia Gall, Barbara Kowalczyk; Opracowanie muzyczne: Teresa Bancer