Pielgrzymi

Sztuka Marka Pruchniewskiego w reżyserii Macieja Dejczera. Spektakl miał premierę w 2002 roku.

W pobliżu autokaru zbiera się grupa członków parafii, mająca wyruszyć na kilkutygodniową pielgrzymkę. Organizatorzy planują zwiedzanie słynnych sanktuariów Europy i pokonanie trasy: Czechy, Austria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy. Już na początku niepokój części pielgrzymów budzi stan techniczny autokaru. Jego właściciel bagatelizuje wszakże te obawy.

Niestety, wkrótce autokar odmawia posłuszeństwa i pasażerowie muszą czekać długie godziny, by znów ruszyć w drogę. Taka sytuacja będzie się odtąd powtarzała wielokrotnie. I stanie się coraz bardziej uciążliwa ze względu na rosnące upały. Niebawem pojawiają się inne kłopoty: fatalne warunki zakwaterowania w kolejnych zwiedzanych miastach.

Trudy podróży dają się we znaki, konflikty narastają – każdy z uczestników niesie ze sobą bagaż przeżyć i doświadczeń życia w PRL. Coraz częściej na wierzch wypływają negatywne emocje, egoizm, złośliwość, obłuda, plotkarstwo, wścibstwo, a nawet podłość. Ujawniają się animozje pomiędzy uczestnikami pielgrzymki.

Nad skłóconymi i podzielonymi pielgrzymami nie bardzo potrafią zapanować kierujący grupą duchowni. Tym bardziej że i oni mają swoje własne, wcale niebłahe problemy.

Wzniosły cel pielgrzymki zostaje zakłócony przez małość ludzkich charakterów. Skłóceni, podzieleni, pilnujący własnych interesów. „Tacy jesteśmy” – stawia diagnozę autor Marek Pruchniewski. Ale jest szansa wyjścia z impasu...

W spektaklu wystąpili m.in. Kinga Preis, Izabela Dąbrowska, Edyta Jungowska, Aleksandra Konieczna, Maria Mamona, Witold Dębicki, Cezary Kosiński.


Autor: Marek Pruchniewski

Reżyseria: Maciej Dejczer

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Scenografia: Agnieszka Zawadowska i Krzysztof Benedek

Kostiumy: Elżbieta Radke

Premiera: 2002 r.

Czas: 84 minuty