Operacja Reszka

Opowieść o intrydze peerelowskich służb bezpieczeństwa, obliczonej na zwabienie w pułapkę, a następnie likwidację Piotra Jeglińskiego (w tę postać wcielił się Jan Wieczorkowski), początkowo studenta historii na lubelskim KUL-u, skupiającego wokół siebie środowisko o antykomunistycznych poglądach, a następnie przebywającego w Paryżu emigranta politycznego, który położył wielkie zasługi dla organizacji i kolportażu prasy podziemnej w Polsce.
Jest druga połowa lat siedemdziesiątych. Zaczynają wydawać „Spotkania”, które starają się odkłamywać historię, ale też nie stronią od tzw. czystej polityki. Piotr Jegliński postanawia pojechać na Zachód, i „zdobyć” powielacz, traktowany przez władze PRL niemal jak kałasznikow. W Paryżu zakłada emigracyjną filię „Spotkań”, organizuje własne kanały przerzutowe do kraju z książkami, ulotkami, spotyka się też z emisariuszami z kraju we Francji, Frankfurcie oraz, co graniczy z szaleństwem, w NRD. Służba bezpieczeństwa szybko to odkrywa i Piotr Jegliński zostaje poddany totalnej inwigilacji, otrzymuje, w centrali MSW w Warszawie, kryptonim Reszka. MSW postanawia uruchomić operację, która doprowadzi do „wyeliminowania” Reszki.
Dramat dokumentalny Włodzimierza Kuligowskiego przedstawia operację MSW, jedną z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych w historii wywiadu PRL.
Autor: Włodzimierz Kuligowski

Reżyseria: Ewa Pytka

Zdjęcia: Piotr Bernat

Scenografia: Marek Chowaniec

Kostiumy: Małgorzata Gwiazdecka

Montaż: Wanda Zeman

Konsultacja historyczna: dr Norbert Wójtowicz