Okno na tamtą stronę

19 kwietnia 2018 roku przypadła 75. Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Była to doskonała okazja do przedstawienia twórczości Władysława Szlengla, poety i kronikarza Getta. Autor popularny tuż przed wojną, związany był z Warszawą i językiem polskim.


Inscenizacja Artura Hofmana stanowi rodzaj podróży artystycznej przez przedwojenną, pełną szlagierów scenę i ulice Warszawy. Lekka forma kabaretowa tak charakterystyczna dla lat trzydziestych będzie stanowić wyraźny kontrapunkt dla czasu okupacji i specyfiki życia artystycznego w getcie. Sam fakt funkcjonowania kabaretu gettowego, nie jest dla każdego współczesnego odbiorcy oczywisty. Właśnie Władysław Szlengel był tym wyjątkowym, poetyckim kronikarzem czasu Zagłady. Wyjątkowe ostre spojrzenie na rzeczywistość getta, sarkazm i ironia to unikatowa forma komentarza i stanu ducha ludzi z zamkniętej dzielnicy.


Poeta zginął pod koniec powstania, 8 maja 1943 roku. Opowieść o Szlenglu (w tej roli Wojciech Solarz) wyłącznie poprzez jego teksty to tak naprawdę wyraźny szkic epoki, zarówno tej z końca lat trzydziestych, jak przede wszystkim obraz Getta. W obu przypadkach oczyma Szlengla poznajemy innych artystów Władysława Szpilmana, Wierę Gran itp. Szlengel to Żyd i polski inteligent. Każdy tekst porusza, a im bardziej akcja zbliża się do tragicznego finału, tym większa u widza świadomość pojęć: JA, ŚWIAT, ŻYCIE, ŚMIERĆ, BÓG. Nic dziwnego, że unikatowość twórczości Władysława Szlengla powoduje coraz większe zainteresowanie jego twórczością w świecie, pojawiają się m.in. tłumaczenia na język angielski czy hebrajski.


Reżyser Artur Hofman jest doświadczony w pracy w Teatrze Telewizji. Jest także przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i przedstawiciela mniejszości żydowskiej przy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Autor: Władysław Szlengel

Adaptacja i reżyseria: Artur Hofman

Zdjęcia: Paweł Flis

Scenografia: Wojciech Majda

Kostiumy: Krzysztof Łoszewski

Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki

Montaż: Beata Barciś


Obsada: Wojciech Solarz (Autor, Władysław), Marcin Przybylski (Jonas), Artur Barciś (Krawiec Zalman), Krzysztof Szczepaniak (Max), Katarzyna Dąbrowska (Wiera), Katarzyna Żak (Stefania), Adrianna Gruszka (Kobieta z okna), Katarzyna Post (Kwiaciarka), Maciej Dmochowski (Policjant), Wojciech Wróblewski (Kelner) i inni