Niuz

Sztuka Ryszarda Bugajskiego poruszająca temat roli mediów we współczesnym świecie, ich mocy kreowania rzeczywistości, tworzenia faktów, wynoszenia na piedestał lub niszczenia jednostek.


Ryszard Bugajski usiłuje odpowiedzieć na pytanie, jaki charakter i zakres powinna mieć polityka informacyjna w telewizji i jakie są granice odpowiedzialności zawodowej oraz etycznej dziennikarzy redagujących tzw. wiadomości.

Młoda dziennikarka, Jolanta Kulesza, stara się o pracę w redakcji informacyjnej prywatnej stacji telewizyjnej. Chce się zajmować sprawami sądowymi, głośnymi aferami. Wywiera korzystne wrażenie na redaktorze naczelnym, Robercie Wagnerze, który jest gotów ją zaangażować.

Dziewczyna trafia na wyjątkowo gorący moment. Jedna z dziennikarek, Teodora, główna prezenterka wiadomości związana prywatnie z Wagnerem, dostała poufną informację o planowanej akcji policji i dzięki temu zdobywa sensacyjny materiał: kasetę z nagraniem aresztowania poszukiwanego przez Interpol przestępcy, Rusłana Łabazanowa. Bandyta został schwytany nocą w hotelu. Najciekawsze jednak jest to, że przyłapano go w łóżku z młodą blondynką, która okazuje się... córką wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych, Edmunda Mońki. Teodora wyciąga z tego wniosek, że wicepremier musiał mieć powiązania z groźnym gangsterem. Ujawnienie tego faktu doprowadziłoby do jego usunięcia ze stanowiska, a może nawet do dymisji rządu.

Świadom takich konsekwencji Wagner sprzeciwia się emisji materiału na antenie, popiera go część kierownictwa. Wiele jednak osób staje po stronie Teodory, która uważa, że sprawa i tak wyjdzie na jaw, tyle że sensacyjną informację poda konkurencja. Po burzliwym kolegium wydaje się, że Wagnerowi udało się jednak postawić na swoim.

Zbliża się pora wieczornych wiadomości. Teodora zasiada przed kamerą. Czy rzeczywiście dała się przekonać?
Autor: Ryszard Bugajski
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Scenografia: Anna Seitz
Kostiumy: Ewa Krauze
Zdjęcia: Zbigniew Wichłacz

Obsada: Artur Żmijewski, Magdalena Dąbrowska, Gabriela Kownacka, Sławomir Orzechowski, Piotr Machalica, Szymon Bobrowski, Krzysztof Kolberger, Sławomira Łozińska, Małgorzata Zajączkowska, Dorota Landowska, Mirosław Rzońca, Sylwia Badowska, Dorota Choińska, Krzysztof Bednarek, Piotr Malak, Tigran Torosian, Radosław Wrocławski, Sławomir Tomczak.