Negocjator

Fascynująca opowieść o nietuzinkowej postaci jaką był ojciec Józef Maria Bocheński – filozof, logik, dominikanin, sowietolog, żołnierz, pilot. Uczestniczył w wojnie 1920 roku. Przed II wojną światową opublikował zarys etyki wojskowej pt. „De Virtute Militari”. W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego w 80. Pułku Piechoty, podczas kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie generała Franciszka Kleeberga, a także w II Korpusie we Włoszech, gdzie uczestniczył m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Od 1945 profesor filozofii współczesnej na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie w latach 1964 – 66 był rektorem.

Do opowiedzenia historii o wybitnym Polaku, niestety wciąż mało znanym w Polsce, autorzy wykorzystali wydarzenie, które miało miejsce 6 września 1982 r. – atak terrorystyczny na polską ambasadę w Bernie. Bocheński w roli negocjatora pomógł szwajcarskim służbom w rozpracowaniu czteroosobowego oddziału napastników, członków Powstańczej Armii Krajowej, domagających się zniesienia stanu wojennego w Polsce.


Cała akcja odbicia zakładników, przeplatana jeszcze wcześniejszymi wątkami z życia głównego bohatera (w tej roli wystąpił Sławomir Orzechowski), ma charakter retrospektywny. Scenariusz rozpoczyna się i kończy scenami ukazującymi Bocheńskiego w bardzo podeszłym wieku, które stanowią klamrę dramaturgiczną utworu. „Negocjator” łączy wątki sensacyjne z rozważaniami filozoficznymi i antykomunistycznymi ojca Bocheńskiego, określającego siebie mianem żołnierza, który został klechą, ale nigdy nie przestał walczyć z wrogiem. Mamy szansę poznać barwną biografię wybitnego dominikanina oraz przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski XX w.


Autorzy: Jan Parys, Jacek Suchecki
Reżyser: Jarosław Żamojda
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Muzyka: Robert Janson
Montaż: Beata Barciś