Mord założycielski
Spektakl Macieja Pisuka i Jacka Raginisa został napisany dla Sceny Faktu. Premiera odbyła się w grudniu 2008 roku. „Mord założycielski” przedstawia wydarzenia z przełomu 1942 i 1943 roku związane z zagadkowym zabójstwem Marcelego Nowotki (w tej roli Michał Anioł) – „Starego”, „Mariana” – współzałożyciela i pierwszego sekretarza PPR. Śmierć Nowotki wywołuje ferment wśród jego najbliższych współpracowników i nieuchronną rywalizację o władzę w partii. Uczestnikami tej rozgrywki są: Władysław Gomułka, Małgorzata Fornalska, Paweł Finder, Marian Spychalski i Bolesław Mołojec. W wyniku walki frakcyjnej podejrzenie o zorganizowanie zamachu pada na dowódcę Gwardii Ludowej Bolesława Mołojca i jego młodszego brata Zygmunta.
Jednak sprawcą może być każdy z najbliższych współpracowników Nowotki. W toku spektaklu bohaterowie poznają mroczne sekrety funkcjonowania PPR. Powtarzającym się motywem będą kolejne wersje śmierci Nowotki w relacjach poszczególnych świadków.
Akcja rozgrywa się w ciągu kilku tygodni – od lądowania grupy z Moskwy w Wiązowej (noc z 27/28 grudnia 1941), zamachu na „Mariana” (28 listopada 1942) przez likwidację „Długiego” Bolesława Mołojca (31 grudnia 1942) aż po egzekucję na jego młodszym bracie Zygmuncie Mołojcu ps. „Anton” (połowa stycznia 1943).
„Mord założycielski” to thriller władzy, gdzie rozgrywka partyjnych liderów ma ostateczne konsekwencje.
Autorzy: Maciej Pisuk, Jacek Raginis
Reżyseria: Jacek Raginis
Zdjęcia: Paweł Sobczyk
Scenografia: Katarzyna Sobańska
Kostiumy: Izabela Stronias