Mieszczanin szlachcicem (1994)

Telewizyjna wersja przedstawienia przygotowanego przez Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Z postacią mieszczanina, który „goni za blichtrem, poświęcając dlań treść życia", popisowo zmierzył się Jerzy Stuhr w towarzystwie młodych aktorów tego zespołu.

Sztukę „Mieszczanin szlachcicem" napisał Molier (1622-73) na zamówienie króla Ludwika XIV. Wystawiona w1670 r. w Chambord, z miejsca zyskała aplauz monarchy, który uznał ją za najdoskonalszą komedię Moliera. Sam autor, już zmęczony życiem i wcześniejszymi bojami z cenzurą o „Świętoszka" i „Don Juana", zamierzał napisać naprędce jakąś zgrabną błahostkę. Lecz jak stwierdził francuski krytyk: „W tej sztuce, chcąc być zabawnym, był głębokim; przypadek, którego trudno mu było uniknąć".

Nieokrzesany i próżny plebejusz, posiadłszy wszystko, co człowiek jego stanu może zdobyć, pragnie teraz zrealizować swoje wielkie marzenie o szlachectwie.
Sam Molier zdaje się bronić tego biedaka. Zamiast gorzkiej satyry, tak charakterystycznej dla innych jego utworów, częściej stosuje uśmiech. Naiwność pana Jourdain i jego uwielbienie dla wszystkiego, co pachnie tytułem, są wręcz rozczulające.
Obok Jerzego Stuhra w spektaklu wystąpili m.in. Dorota Zięciowska, Małgorzata Kochan, Małgorzata Krzysica i Tomasz Schimscheiner.

Autor: Molier
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,
Choreografia: Agnieszka Łaska,
Scenografia: Elżbieta Krywsza,
Muzyka: Jolanta Szczerba


Czas: 100 minut