Miarka za miarkę

„Miarka za miarkę” zaliczana jest do cyklu Szekspirowskich komedii. Zawiera jednak wiele akcentów dramatycznych i wypowiadanych całkiem serio sądów o życiu, władzy, naturze człowieka. Dowcip autora zaprawiony jest dużą dawką sarkazmu i goryczy, toteż historycy teatru do słowa „komedia” dodają często określenie „problemowa”. Problem główny zamyka się w Szekspirowskim memento: „Sama władza nie demoralizuje, stwarza tylko pokusę, a łajdak jej ulega”.

Dobry książę Wiednia ( w tej roli Zbigniew Zapasiewicz), który nie lubi nikogo karać i nie umie sprawować władzy silną ręką, doprowadza do znacznego rozprzężenia w swoim państwie. Widząc upadek obyczajów i lekceważenie przez obywateli obowiązujących praw, postanawia przywrócić porządek w kraju. Aby nie narazić na szwank swej reputacji dobrotliwego władcy, przekazuje rządy temu, którego uznał za najuczciwszego i najgodniejszego. Sam, w przebraniu, śledzi poczynania swego namiestnika Angelo (Marek Walczewski). Obserwuje, jak zmienia go władza. Jak wyzwala okrucieństwo i despotyzm, dając przy tym poczucie bezkarności.

W spektaklu wystąpili również: Dominika Ostałowska, Gabriela Kownacka, Adam Ferency, Krzysztof Tyniec, Grzegorz Damięcki, Henryk Talar.

Autor: William Szekspir

Przekład: Leon Ulrich

Reżyseria: Andrzej Pawłowski

Scenografia i kostiumy: Andrzej Przybył

Muzyka: Jan Zawierski

Realizacja TV: Waldemar StrońskiRok produkcji: 1993

Czas trwania: 114 min.